Eddig nem vált be a bolti készpénzfelvétel
A vásárlási készpénzfelvétel külföldön bár népszerű, a hazai bankok is megteremtették a lehetőségeket, de éppen a boltok gyakorlata nem váltotta be a júliustól élő lehetőséghez fűzött reményeket.
A kormány a bankautomatákkal kevéssé ellátott kistelepülések problémáin tervezett segíteni ezzel a megoldással, a kisbolt-tulajdonosok viszont nem örülnek a jelentősebb készpénz betárazásának. Bár külföldön népszerű a szolgáltatás, de ott meg is éri a kereskedőknek, sőt a bankoknak is, mert mások a szabályok – írja az rtl.hu.
A hazai paraméterek szerint a tranzakció abban az esetben díjmentes, ha arról a bankszámláról venné fel a készpénzt az ügyfél, amelyikre kérte a 150 ezer forintos ingyenes ATM-es készpénzfelvételt is. A lehetőség elterjedését ráadásul gátolja, hogy a szolgáltatás egyelőre csak a Penny üzleteiben működik, amit azonban az üzletlánc már évek óta nyújt az OTP-s bankkártyás vevőinek.
A júliustól bevezetett konstrukció használata a kereskedők döntésétől függ, akik között többen is határozottan elutasítják a „cash-back” lehetőségét, míg másik részük egyelőre a mérlegelő kivárást választja.
Az okok egyszerűek és gyakorlatiasak. Mint a portál idézi, a kisboltok tulajdonosai nem szeretnének azért pénzt adni valakinek, hogy azt máshol költse el, akár a konkurens boltban vásároljanak be belőle.
A konstrukció számtalan országban népszerű. Az Egyesült Államokban, az Egyesült Királyságban, Ausztráliában, Új-Zélandon, Németországban, Lengyelországban, Hongkongban, Kanadában, Írországban, Spanyolországban, Belgiumban, Hollandiában, Svédországban és Norvégiában is elterjedt, de ennek szintén gazdasági okai vannak, mivel arrafelé más jellegűek a kiskereskedők költségei.
A boltosok fix díjat fizetnek a betéti kártyás vásárlások után, ami nem változik, bármekkora összeget is költ náluk a kártyahasználó. Ugyanakkor a nap végén a kasszában maradt készpénz befizetéséért vagy annak elviteléért a bankok, pénzszállító cégek díjat számolnak fel, ez a költség pedig csökkenthető, ha kevesebb marad a kasszában.
A hazai kereskedők azonban nem érzik a motivációt, főként, mert a kereskedői jutalék nem fix összeg, hanem százalékos alapú, vagyis minél nagyobb értékben vásárol a fogyasztó, annál többet kell fizetnie a boltnak a bank számára. Amíg a fogyasztó árucikket vásárol, addig a kereskedő a beépítheti ezt a költséget az árrésébe, de amikor készpénzt kér a kasszából, akkor nem mondhatja azt neki, hogy a 20 ezrest kicsit drágábban, például 21 ezer forintért adja, vagyis ezen az ügyleten veszít a kereskedő.
20 000 forintnyi plusz pénz felvétele egy boltosnak körülbelül 200-250 forintjába kerülhet. A cash-backet tranzakciós illeték nem terheli, szóval a bankok számára elvileg nem jár extra kiadással.
Ha egy bankkártyás ügyfél az adott hónapban harmadjára is fel akar venni a boltban készpénzt, megteheti, nem fogják elutasítani, de ebben az esetben már könyörtelenül felszámítják a bankok a tranzakció díját, és a nemrég publikált kondíciós listák szerint nem fog feltétlenül kevesebbe kerülni a bolti készpénzfelvétel, mintha az ATM-ből vett volna fel pénzt valaki.
(Kiemelt kép: eladó és vásárló a Magyar falu program támogatásával nyílt kisboltban. Fotó: MTI/Bodnár Boglárka)