Képmutató magyarok: panaszkodnak, de luxusutakra járnak
Mi magyarok a nemzetközi felmérések szerint talán a legpesszimistább és legelégedetlenebb nép vagyunk. Egyik legfőbb nemzeti tulajdonságunk, hogy állandóan panaszkodunk, sosem jó az, ami van, a helyzetünket mindig rosszabbnak véljük a valóságosnál. Ebből a szempontból igen tanulságosak az idei idegenforgalmi adatok, melyek szerint a romló közérzetünk és a gazdasági bajok ellenére negyedével többet költöttünk külföldi utazásra, mint tavaly.
A KSH számai szerint az idén az első háromnegyed évben romlott hazánk turisztikai egyenlege. Ez nem azért történt, mert a külföldről idelátogatók kevesebbet költöttek nálunk, hanem a mieink bántak felettébb bőkezűen a pénzükkel a határainkon túl. Ennek eredményeként az utasforgalmi szolgáltatások pozitívuma csak 262 milliárd forint volt, ami 3 százalékkal kevesebb az egy évvel ezelőttinél.
A részletes adatok szerint a külföldiek magyarországi fogyasztása 815 milliárd forint volt, 14 százalékkal több mint egy évvel korábban. Az összegből 557 milliárd forintot a turisztikai motivációval utazók költöttek el. Az ilyen céllal utazók a KSH szerint az első háromnegyed évben 12 százalékkal költöttek többet, mint egy évvel korábban. Ezzel szemben a magyarok külföldön 554 milliárd forintot hagytak, 25 százalékkal többet a tavalyinál! Ezen belül turisztikai motivációval 371 milliárd forintnak megfelelő összeget költöttek el.
A KSH szerint ebben az időszakban összesen 31 millió külföldi látogató érkezett Magyarországra, lényegében ugyanannyi, mint az előző év azonos időszakában. A külföldiek összesen 78 millió napot töltöttek el itt, ami nem változott 2007 első kilenc hónapjának adatához mérten. A magyar lakosság eközben egy százalékkal több, összesen 13,5 millió alkalommal utazott külföldre. A kiutazó magyarok kiadásaik 88 százaléka többnapos, míg 12 százaléka az egynapos utazásokon merült fel. Az egynapos utazások aránya két százalékkal csökkent, míg a többnapos utazásoké hét százalékkal nőtt.
Miközben tehát idehaza az idén a fogyasztás valamelyest csökkent, külföldön nem fogtuk vissza magunkat, hosszabb időre utaztunk és sokkal többet költöttünk, mint egy évvel korábban, a teles, tízmilliós lakosságot számításba véve fejenként 55 és fél ezer forintot, csaknem tízezerrel többet, mint tavaly. Dacára annak, hogy a reáljövedelmek a statisztikák szerint az év első kilenc hónapjában stagnáltak.