Júliusban is negatív volt az infláció
Átlagosan 0,3 százalékkal csökkentek az árak júliusban az előző évhez képest, júniusnál pedig 0,2 százalékkal olcsóbb az élet – közölte a KSH. Leginkább az üzemanyagok ára csökkent, a szeszes italok, a dohányáruk és a szolgáltatások ára viszont emelkedett.
2015 júliusához képest a fogyasztói árak átlagosan 0,3 százalékkal csökkentek. A mérséklődésben fő szerepe az üzemanyagárak 13 százalékos csökkenésének volt, hiszen ez nagyon sok mindenre hatással van. Vegyesen alakult az élelmiszerek ára. Összességében az élelmiszerekért 0,2 százalékkal többet kellett fizetni, leginkább a cukor ára (25,1 százalék), az étolajé (7,1 százalék), az idényáras élelmiszereké (5,7 százalék) nőtt. Csökkent viszont – az áfa mérséklésének köszönhetően – a sertéshús (14,2 százalék), a sajt és a tej (6,2 százalék) ára.
A szeszes italok, dohányáruk átlagosan 1,8, a szolgáltatások 1,3, a ruházkodási cikkek 0,9, a tartós fogyasztási cikkek 0,2 százalékkal drágultak.
Az előző hónaphoz viszonyítva a fogyasztói árak átlagosan 0,2 százalékkal mérséklődtek. Az élelmiszer 0,4 százalékkal lett olcsóbb, ami elsősorban az idényáras élelmiszerek 5,5 százalékos árcsökkenésének következménye. (E csoport nélkül számítva az élelmiszerek ára átlagosan 0,3 százalékkal nőtt.) Egy hónap alatt 4 százalékkal drágult a sertéshús, 1,7-del a cukor, másfél százalékkal pedig a párizsi és a kolbász.
A fogyasztási főcsoportok közül a legnagyobb mértékben, 0,6 százalékkal a szolgáltatások ára nőtt, ezen belül a nyári főszezonból adódóan az üdülési szolgáltatásoké 5 százalékkal. A szeszes italok, dohányáruk átlagosan 0,2 százalékkal drágultak. A háztartási energia ára összességében nem változott. A nyári kiárusítások következtében a ruházkodási cikkekért 2,3 százalékkal kevesebbet kellett fizetni. Az üzemanyagok ára 2,2 százalékkal csökkent.
2016 első hét hónapjában ez előző év azonos időszakához viszonyítva átlagosan 0,1 százalékkal emelkedtek az árak.