Jövőre jól járunk gázszámla-ügyben
Úgy tűnik, jól taktikázott a kormány akkor, amikor nem járult hozzá a földgáz árának emeléséhez januártól, pedig az az árképzési rendszer szerint indokolt lett volna. Egy orosz lap értesülése szerint ugyanis a legnagyobb szállító, a Gazprom is a kőolaj árának drasztikus visszaesése miatt korábban, már a jövő év elején csökkenti exportárait. Ezzel gyorsabban szűnik meg a hazai árnyomás is , mint az várható volt.
Az orosz Gazprom januártól várhatóan 30 százalékkal csökkenti az Európába szállított földgáz árát, ezer köbméterenként 210 euróra, írta a gazdasági témákban általában jól értesült moszkvai újság, a Vedomosztyi, a vállalat egyik, meg nem nevezett vezetőjére hivatkozva. A Gazprom egyelőre hivatalosan nem erősítette meg a sajtóértesülést.
A lap szerint az 1998-as orosz gazdasági válság óta először fordul elő, hogy a gázipari monopólium 30 százalékkal alacsonyabb földgázárral számol a következő évi költségvetésében. Ennek az a feltétele, hogy az urali kőolaj ára - amelyhez az orosz földgáz árát igazítják - éves átlagban hordónként 50 dollár alatt maradjon. A kiviteli előirányzathoz azonban tartja magát a Gazprom: jövőre az Európába irányuló gázszállítások 2,5 százalékkal emelkedhetnek ideihez képest, 165 milliárd köbméterre.
A kölcsönösen elfogadott árképzési rendszer szerint csak 6-9 hónap eltolással követnék a kőolaj világpiaci ármozgását, azaz most még nem kellene csökkenteni a gázárat, hanem csak az első félév végétől. Az olaj azonban 70 százalékkal olcsóbbodott, a recesszió miatt pedig a Gazprom arra számít, hogy csökkenni fog az európai kereslet, mert mérséklődik az áramfogyasztás, csökken az ipari termelés, a tél is eddig szokatlanul enyhe volt. Ezért ha még hónapokig magasan tartja az árát, piacot veszíthet.
Ha a Gazprom valóban már januártól csökkenti a hazánkba irányuló szállítási árait, beigazolódik a kormány döntése, hogy nem engedte emelni na földgáz hazai nagykereskedelmi árát. Az érintett, a német E.On cég ez ellen tiltakozott, mondván, hogy a döntés számára százmilliárdos veszteséget jelent. Ígéretet kaptak, hogy az árcsökkenés begyűrűzése után ezt kompenzálni fogják azzal, hogy szinten tartják a belföldi árakat. Ha viszont a Gazprom már januártól olcsóbban szállít, az E.On is hamarabb a pénzéhez jut, és jövő év közepétől már a fogyasztói gázárak is jelentősen csökkenhetnek nálunk, feltéve, hogy a forint árfolyama a jelenlegi szinten marad.