Jó tanács befektetőknek: ha kapkod, csak veszíthet!

A pénzügyi válság és annak kedvezőtlen hatásai valamennyiünket egyre erősebben érintenek, persze kit jobban, kit kevésbé. A magunk módján igyekszünk segítséget nyújtani ahhoz, hogy jobban felkészüljünk a várható következményekre. Tegnap a hitelezés megváltozott feltételeit próbáltuk összegezni, most a befektetési lehetőségekről, illetve azok megítélésének változásáról lesz szó.

2008. október 22., 19:55

A pénzügyi válság,a piacokon uralkodó bizalomhiány és bizonytalanság legközvetlenebbül az értékpapíroknál és a különböző befektetési alapoknál érezteti hatását. Akinek megtakarított pénze van és azt bármilyen formában befektette vagy életbiztosítást kötött, netán nyugdíjpénztári tag, most elhűlve nézi az árfolyamok zuhanását és azt számolgatja, mennyit veszített eddig.

Azt javasoljuk, ne tegye, nem érdemes. Semmilyen válság nem tart örökké, és elmúltával az eddigi tapasztalatok szerint a pénzpiacok visszanyerik azt, amit korábban elvesztettek. Ma még nem tudjuk megjósolni, hogy a még előttünk álló recesszió milyen mély lesz és meddig tart, a jóslatok másfél évtől négy-öt évig terjednek. Az viszont bizonyos, hogy ezt követően törvényszerűen fellendülés következik, még ha valószínűleg némileg átalakult gazdasági alapokon is.

Ebből következően felesleges aggódnia azoknak, akik hosszú távú alapokban érdekeltek - biztosítás, nyugdíjpénztár -, és az elkövetkező néhány évben még nem kell kilépniük azokból. Az ő pénzük minden bizonnyal átvészeli ezt a nehéz időszakot és hozama visszatér az elvárt szintre. Konkrét veszteség azokat érheti, akik egy-két éven belül igénybe veszik a kifizetést, náluk a mostani negatív hozam érezteti majd a hatását. Hogy milyen mértékben, az attól függ, mennyire volt óvatos az adott pénztár vagy biztosító befektetési politikája.

Az előbbieknél a szabályozás igen szigorú, a nyugdíjpénztárak nagy kockázatot nem vállalhatnak, így a befektetések mostani értékvesztése maximum tíz-húsz százalék lehet. Az életbiztosítások esetében nagyobb is lehet a veszteség, főleg ha az ügyfél portfóliójában jelentős a részvényarány. A rossz hír az, hogy ez ellen semmit sem tehet, ha most kénytelen kivenni a pénzét, mindenképpen veszít. Ha megteheti, a jelenlegi helyzetben ne nyúljon hozzá, a portfólió átalakításával is várjon, a piaci mozgások még teljesen kiszámíthatatlanok.

Ugyancsak jórészt tehetetlenek azok, akik zárt végű alapokba fektettek be pénzt. Ezek most nem likvidek, azaz nincs vevő, ha ki akarnak lépni, a pénzükhöz nem jutnak. Esetleges veszteségük mértéke attól függ, mikor jár le az alap. Ha a közeljövőben, sok jóra nem számíthatnak: azok járnak viszonylag jól, akik tőkegarantált alapba fektettek, mert ők csak a hozamot bukják el.

A nyílt végű alapokból elvileg kivehető pénz, de érdemes megnézni, milyen árfolyamon. A mostani időszakban még a kötvényalapok sem állnak jól, mert a most piacra dobott papírok kamatai jóval magasabbak a régiekénél, így ez utóbbiakat nem könnyű értékesíteni. Ha erre mód van, érdemes itt is kivárni, amíg a portfólió lassan kicserélődik és a fajlagos eszközérték ismét növekedni kezd. Feltétlenül ajánljuk, hogy figyeljék az adott pénzintézet honlapján a befektetési alapok alakulását és csak a fentiek megfontolása után döntsenek.

A legkönnyebb helyzetben azok vannak, akik állampapírban vagy bankbetétben tartják a pénzüket. Ők nem bukhatnak semmit, de nekik is érdemes megnézni, milyen a várható hozam. Az MNB mai kamatemelése - 11,5 %-ra! - általános hozamemelkedést indít el, és ha nemrég tették be a pénzüket, valószínűleg megéri újrakötni, akár 3-4 százalékkal magasabb kamatot is elérhetnek!

Ha valakinek részvényei is vannak, most nem szabad eladni, többségük a pánikhangulat miatt alulértékelt. Ki kell várni, amíg a piac megnyugszik és az árfolyamok elindulnak felfelé. Akinek van fölös pénze, amit sokáig nélkülözni tud, előbb-utóbb vegyen részvényeket, mert hosszú távon nagy eséllyel sokat nyerhet! Igaz ez az ingatlanokra is, azzal a kiegészítéssel, hogy azok ára még nincs a mélyponton, azt szerintünk jövőre érheti el, amikor a hitelszűke már teljes mértékben érezteti hatását. Aki erre szánja el magát, előtte alaposan tájékozódjon, hol és mit érdemes venni.

Végül a forint kontra deviza befektetésekről. Akinek külföldi valutában van pénze, nem nyugtalankodhat. Azt érdemes megfontolnia, mikor váltsa át forintra, mert a valutánk árfolyama hosszabb távon erősödni fog, ráadásul a hozama is sokkal magasabb. Ha például valakinek eurója van öt százalékos kamatozással, ma 275 forintot kap érte és azt 11 %-ra lekötheti. Ha egy év múlva a forint visszaerősödik 250 köré, 16 százalékot nyer rajta. Ebben kevés a kockázat, mert még akkor is nyer rajta, ha a forint a jelenlegi alacsony szinten marad. Persze mindenkinek saját magának kell eldöntenie, mit lép.

Általában azt ajánljuk, hogy a jelenlegi zavaros körülmények között inkább rövidebb távra és kevésbé kockázatos befektetési formákat válasszanak. Tanácsos az is, hogy ha lehetőségük van rá, valamennyi bankbetétjük mindenképpen legyen, hogy szükség esetén gyorsan készpénzhez juthassanak. A pénzügyi válság hatásai ugyanis nemsokára a gazdaság egyéb területein is megjelennek. De erről majd legközelebb.