Jó hír: behoztuk a lemaradást - Rossz hír: sajna veszteségben

Csodák nincsenek, márpedig az lett volna a csoda, ha a magyar értéktőzsde megússza a kimaradt két kereskedési napon világszerte elszenvedett értékvesztést. Nem ez történt: a BUX ma reggel csaknem tíz százalékos eséssel nyitott, és a két nagyágyú, a Mol és az OTP kereskedését azonnal fel kellett függeszteni. A kilátások még rosszabbak: Tokió negyedszázados mélypontra került, tovább zuhannak az európai tőzsdék is. A forint egyelőre tartja magát.

2008. október 27., 11:02

A Budapesti értéktőzsde a múlt hét második felében zárva volt, ezért átmenetileg megúszta azt a zuhanást, amelyet a nemzetközi értékpapírpiacok akkor produkáltak. Várható volt, hogy ezután jelentős esés lesz nálunk is, és ez be is következett. Az index nálunk egyből csaknem tíz százalékkal csökkent a szerdai záráshoz képest, és minden papír árfolyama zuhant, de különösen a nagyoké. A folytatás egyelőre kérdéses, de a külső jelekből ítélve sok jóra nem számíthatunk.

Tokióban például a tőzsde ma 26 éves mélyponton zárt. Minden papír esett, a hangulat rendkívül pesszimista. A legrosszabbak a bankok voltak, 14 százalék körüli visszaesésekkel, miután Japán legnagyobb bankjai bejelentették, hogy több billió jenes tőkefeltöltésre készülnek. Ugyanezért a nap nagy részében megint erősödött a jen, ártva a nagy exportőrök részvényeinek. Általános a meggyőződés a piacon, hogy a bankok esetleg megmenekülnek, de a szélesebb gazdaság kilátásai mind borúsabbak.

A 225 válogatott részvény Nikkei mutatója 486 pontos, azaz 6 és fél százalékos veszteséggel zárt, 53 százalékkal alacsonyabban az év véginél. A múlt héten 12 százalékot vesztett, az előző héten 5 százalékot nyert, még egy héttel korábban - történetének legrosszabb hetén - 24 százalékot vesztett. Rosszul szerepelt ma a többi ázsiai tőzsde is, az átlagos csökkenés elérte a négy százalékot.

Hasonló mínuszban kezdtek az európai tőzsdék is. Nem használt nekik, hogy a hét végén több felelős szakember - köztük a német pénzügyminiszter - a vártnál mélyebb és tovább húzódó válságot jósolt. A világméretű recesszió már nem csupán rémkép, hanem az általános hangulatot látva elkerülhetetlen valóság. Mutatja ezt egyebek mellett az olajpiac is, ahol az ár 60 dollár alá esett hordónként, annak ellenére, hogy az OPEC a kitermelés csökkentéséről döntött.

A forint ma reggel az elmúlt napok szintjén, az euróval szemben 275 körül mozgott, de változatlanul igen sérülékeny. Most fog kiderülni igazán, hogy a drasztikus kamatemelés milyen hatással van. Védheti a valutánkat az IMF-fel kötött megállapodás híre is.