Jelentés a Világbanktól: vissza a krízis előtti szintre
A Világbank megjelentette idei jelentését a Magyarországot is magában foglaló EU10 országcsoport gazdaságainak fejlődésétől. Bár a válságon szerencsésen túljutottunk, a stabilitásunk még gyenge, az Európa 2020 uniós stratégia több követelményének teljesítésében pedig a szomszédainktól és az uniós átlagtól is elmaradtunk.
Idén év elején két év fél évvel a globális pénzügyi válság kitörése után a gazdasági kibocsátás az EU10 országcsoportban (Bulgária, Csehország, Észtország, Magyarország, Lettország, Litvánia, Lengyelország, Románia, Szlovákia, Szlovénia) visszatért a krízis előtti szintjére. Az EU10 teljesítményének javulása kis késéssel követte a régi EU-tagokat tömörítő EU15 (Ausztria, Belgium, Dánia, Finnország, Franciaország, Németország, Görögország, Írország, Olaszország, Luxemburg, Hollandia, Portugália, Spanyolország, Svédország, Nagy-Britannia) gazdaságainak megerősödését. A növekedés 2010 második felében élénkült fel, amikor az ipari termelés kétszámjegyű bővülésbe fogott, és a fogyasztás is emelkedni kezdett. A gazdasági hangulat az EU10-ben 2010 decemberében átlépte a hosszútávú átlagot 26 hónap után először. A felépülés üteme 2011-ről 2012-re várhatóan tovább gyorsul. A cégek arra számítanak, hogy a befektetések lehetővé teszik kapacitásaik bővítését, erős globális kereslet alakul ki a termelőeszközök és a tartós cikkek iránt, a háztartások pedig a belátható jövőben növelni fogják a fogyasztásukat - számolt be a
HVG.hu.Ezzel együtt a felépülés sebessége különböző az EU10 egyes országaiban. A szlovák és a lengyel teljesítmény erőteljes marad, mert a válság előtt e két ország államháztartása viszonylag kiegyensúlyozott volt és mélyen integrálódott az európai termelési hálózatokba, uniós alapokba, illetve Lengyelországot az erős belső fogyasztás is támogatja. Észtország és Lettország valószínűleg növelni tudja kivitelét, miközben a belső fogyasztás is magához térhet. Romániát és Bulgáriát később érték el a válság hullámai a többi térségi országhoz képest, de 2011-ben lehet, hogy a legnagyobb javulást éppen ezek érik majd el Lettországgal és Litvániával együtt. Csehországban a növekedés üteme kissé lelassulhat, mert az EU15 trendjét követi. Szlovénia és Magyarország viszont valószínűleg sokkal jobban mérhető növekedési ütemet fog produkálni a korábbiaknál – írja a
Világbank jelentése.Az EU10 növekedési pályáját azonban még kockázatok szegélyezik. Az export 2010 végére visszanyerte a válság előtti szintjét a világkereskedelem élénkülésére válaszolva. A magánbefektetések azonban gyengék maradnak az EU10 egészében a csekély kereslet, az építési projektek leállítása vagy elmaradása és a kedvezőtlen nemzetközi pénzügyi feltételek miatt. Az euróövezet országainak államadóssága számos bizonytalanságot hordoz, a nemzetközi nyersanyag-, élelmiszer- és energiaárak magasak, a japán katasztrófa és az arab válság is jelentős hatást gyakorol, így a bizonytalanság a jövőben is fennmarad a régióban.
Bár a kibocsátás másfél éve emelkedik az EU10 országcsoportban, a foglalkoztatási adatok még mindig a válság előtti színvonal alatt maradtak. A munkanélküliség különösen jelentős a fiatalok és az alacsonyan képzettek körében, s eközben a hosszú távú munkanélküliség is emelkedik. S bár a GDP-termelés növekszik, a vállalatok a bővülést egyelőre nem új munkaerő alkalmazásával kívánják elérni, hanem az egy alkalmazottra jutó teljesítmény fokozásával, gyakorta a ledolgozott munkaórák számának emelésével.
A részleteket megtudhatja a
HVG cikkéből.