Januárban még itthon is visszaváltható a szlovák korona

Január elsejével nem csupán az újévet, de az új fizetőeszközt is ünnepelhették Szlovákiában. 2009 első napjától északi szomszédainknál ugyanis már az euró a hivatalos fizetőeszköz. Az átállás január 5-én befejeződött és a szlovák bankok már nemcsak pénzváltóként működnek, hanem képesek bármilyen banki szolgáltatásra euróban. Annak jártunk utána, hogy meddig, költhetjük el a „zsebünkben” maradt koronát, illetve hol válthatjuk be, akár itthon is.

2009. január 8., 16:22

A szlovák kereskedelem ugyan már átállt az euróra, de 16-ig lehet koronával fizetni, ám egyre kevesebb korona van a pénztárcákban. Az embereknek újra figyelniük kell arra, hogy még a legapróbb „fémpénz” is jelentős értékkel bír.

Aki január 16-ig nem tudja elkölteni a szlovák koronáját, az se aggódjon, mert azt az összes szlovákiai kereskedelmi bank az érméket június végéig, míg a bankjegyeket 2009 végéig váltja be, 30,126 szlovák korona ér egy eurót. De az sem gond, ha kicsúszunk ebből az időből, mert a Szlovák Nemzeti Bank a bankjegyeket korlátlan ideig, az érméket 2013 végéig váltja be. S csak akkor számolnak fel kezelési költséget, ha a beváltandó mennyiség ügyfelenként és ügyletenként meghaladja a 100 bankjegyet, illetve a 100 érmét.

Nem csak az „anyaországban”, hanem külföldön is megszabadulhatunk a szlovák koronától, az euroövezeti nemzeti központi bankok 2009. február 28-ig térítésmentesen és névértéken adnak eurót a bankjegyekért. Ráadásul az unió 499 millió állampolgárából most már 328 millióan az eurót használják hivatalos fizetőeszközként.

Január végéig még Magyarországról sem kell elutazni, ha valaki „leadná” a nála lévő koronát. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletétől (PSZÁF), Magyar Nemzeti Banktól (MNB) és a Magyarországi Pénzváltók Egyesületétől egyaránt azt az információt kaptuk, hogy nincs kötelező előírás arról, hol foglalkozzanak még koronával. Az adott bank, pénzváltó maga dönt ez ügyben. Segítségként böngésztünk kicsit a „cégek” honlapjait, ez alapján a CIB, és az Erste már „törölte” a koronát, míg a Raiffeisen oldalán, kedden ugyan még szerepelt a korona, de az egyik fiókban azt mondták, december 31. óta már nem aktuális. Az viszont biztos, hogy az OTP-nél a valutával foglalkozó fiókjaiban, akár csak az Exklusiv Change irodáiban január 31-ig, míg a K&H-nál 16-áig váltják be a szlovák koronát. További bankok kapcsán érdemes az interneten utánanézni, vagy az adott telefonos ügyfélszolgálatot megkérdezni.