Ipari termelés: csalódást okozó visszaesés októberben

Októberben az ipari termelés 2,1 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, a munkanaphatástól megtisztított adat megegyezik a kiigazítatlan indexszel – közölte első becslése alapján kedden a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Szeptemberben 3,7 százalékos volt az ipari kibocsátás éves csökkenése, és a második félévben egyedül augusztusban volt növekedés.

2016. december 6., 11:36

Az előző hónaphoz viszonyítva a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás 2,0 százalékkal nőtt októberben. A termelés volumene az első tíz hónapban 1,1 százalékkal volt nagyobb, mint az előző év azonos időszakában.

Audi-gyár

Schindele Miklós, a KSH főosztályvezetője az adatokat ismertetve elmondta: nemcsak a járműgyártásban, hanem minden ágazatban visszaesett a termelés, gyakorlatilag egyforma mértékben, azaz a járműgyártás nélküli ipar kibocsátása is csökkent. Az ipari export is csökkent és a belföldi értékesítésben is visszaesést mértek – tette hozzá.

Az idén eddig négy hónapban nőtt az ipari termelés: februárban 6,3, áprilisban 4,8, májusban 9,2, augusztusban pedig 10,8 százalékkal. A többi hat hónapban csökkent az ágazat kibocsátása.

Csalódott elemzők


Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint a szeptemberi és az októberi visszaesés váratlanságát tükrözi, hogy éppen szeptemberben meredeken ugrott a feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index, ami októberben is kiemelkedően magas volt. A német Ifo-index alakulása is az ipari termelés élénkülését vetítette előre, így egyedi tényezők állhatnak az ipar váratlan visszaesése mögött. A következő hónapokban újra élénkülhet a termelés, amit a magyar és európai konjunktúramutatók is alátámaszthatnak, decembertől azonban az Audinál tervezett műszakvisszafogás fékezheti a növekedés ütemét.

Az idén az eddigi várakozásoknál alacsonyabb, 1,5-2 százalék körüli lehet az ipari termelés növekedése, míg az alacsony idei bázis miatt jövőre 5 százalékra gyorsulhat a bővülés. Lényegesebb gyorsulásra 2018-ban számít az elemző, amikor újabb jelentős autóipari kapacitások lépnek üzembe.

Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője írásos kommentárjában megjegyezte, hogy a kiábrándító negyedik negyedéves adatok sorához a hétfői kiskereskedelmi statisztika után az ipar is csatlakozott. Az ipari termelés már második hónapja messze elmaradt  az elemzői várakozásoktól.

A csalódást keltő teljesítményt szerinte részben magyarázhatja a német ipar gyengélkedése is, de megjegyezte, hogy ez a sejtés csak szerdán igazolódhat, amikor a német statisztikai hivatal kiadja a legfrissebb ipari adatokat.

Feltehető, hogy a legnagyobb súllyal bíró autógyártás és a hozzá kapcsolódó beszállítói ágazatok hoztak ismét a vártnál rosszabb eredményt – írta, hozzátéve: a kibontakozó negatív trend különösen érdekes annak fényében, hogy a beszerzésimenedzser-index emelkedő trendet mutat (javuló teljesítményt sejtet) és a rendelésállomány volumene is magasabb, mint egy évvel korábban.

A gyengébb teljesítmény mögött vélhetően nemcsak a német ipar, de a hazai kapacitáskorlátok elérése is szerepet játszhat – tette hozzá az ING elemzője, aki már csak egy erős novemberben reménykedik, hiszen a hírek szerint decemberben az Audi megkezdi az átállást a két műszakos termelésre, vagyis akkor nem várható a teljesítmény felfutása. Ennek fényében a  1,5 százalékos éves átlagos ipari termelésbővülés is nehezen lesz elérhető – tette hozzá Virovácz Péter.