Ilyen visszaesésre két évtizede nem volt példa!

A fejlett országok sokáig abban bíztak, hogy a recessziót enyhíthetik a feltörekvő gazdaságok. Azóta az illúziók elvesztek, és a válságjelek már valamennyi nagy gazdaságot sújtják. A fejlődés motorjának számító Kínában évtizedek óta nem tapasztalt gondokkal küszködnek, a következmények egyelőre beláthatatlanok. Nincs mese, a válság immár világméretűvé növekedett.

2008. december 12., 01:00

A pekingi pártvezetésnek komoly fejtörést okoz, hogy miközben néhány hete még magabiztosan kijelentették, hogy az általános recesszió elkerüli Kínát, az utóbbi napokban szinte napról-napra szembesülniük kell az újabb válságjelekkel. A legfrissebb külkereskedelmi adatok azt jelzik, hogy a kormány számításaival ellentétben a belső piac már nem segíti sem a gazdasági növekedést, sem pedig a Kínába exportálókat. A kínai kivitel novemberben 2,2 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, ez a legnagyobb esés 1999. április óta. Összehasonlításképpen októberben még 19 százalékos volt az éves szintű növekedés.

Ennél is ijesztőbb, hogy az import 18 százalékkal csökkent a 15 százalékos októberi növekedés után. Ilyen visszaesésre két évtizede nem volt példa! Öröm az ürömben számukra, hogy mindennek nyomán novemberben a kereskedelmi mérleg többlete minden idők rekordszintjére, 40 milliárd dollárra ugrott. Ennek viszont aligha örülnek a világ egyéb tájain, ahol a hazai fogyasztás csökkenése miatti termeléskiesést a kínai piac növekvő felvevőképességeben bízva remélték ellensúlyozni.

A kínai gazdaság lassulását más adatok is bizonyítják. Az ipar termelése októberben nyolc százalékkal volt nagyobb, mint tavaly, és hosszú évek óta először esett tíz százalék alá. A lassuló export a nemzeti össztermék bővülési tempóját is lefékezte, a harmadik negyedévben 9 százalékra, ami több százalékkal alacsonyabb a korábbi években megszokottnál. Ez azonban még nem a folyamat vége, hanem csak a kezdete. A belső fogyasztás a visszaesés küszöbén áll. Bizonyítja ezt, hogy novemberben az autóeladás a korábbi tarós és gyors növekedést megtörve 15 százalékkal esett. Emlékezzünk: a fejlett országokban is a recesszió első jele a járművásárlás zuhanása volt!

Ugyancsak ismerős jel, hogy Kínában az infláció is meredeken csökken, ami a külső hatások mellett azzal magyarázható, hogy a hazai kereslet nem kompenzálja az exportpiacok beszűküléséért. A pénzromlás üteme novemberben 2,4 százalékra, 22 havi mélypontra csökkent az októberi négy százalékról, míg februárban még csaknem kilenc százalékos volt a drágulás.

A kérdés az, hogy a pekingi kormány intézkedései, a több mint ezer milliárd dolláros gazdaságélénkítő csomag, az irányadó kamatok többszöri csökkentése elegendőek-e ahhoz, hogy megállítsák a kedvezőtlen folyamatokat. Nyugati szakértők szerint az ország méretei miatt ez kevés lehet, és további beavatkozásra lesz szükség. Jó, ha mi is drukkolunk a sikerért, mert Kína további fejlődésének alakulása az egész világgazdasági recesszió mélységét és elhúzódását jelentősen befolyásolja.