Komoly adóbevételektől esik el az állam az illegális cigaretták miatt
Egyre nagyobb mennyiségben fogyasztanak illegális cigarettákat a magyarok.
Úgy tűnik, a dohányzási kedv látszólagos csökkenése mögött egy újabb tényező is állhat: az illegális cigaretták elterjedése – számolt be róla a HVG.
Az elmúlt években egyértelművé vált, hogy a dohányzás visszaszorítása, illetve a dohánytermékek adóterheinek növelése a kormányzat számára kiemelt jelentőséggel bír.
Bár a magyarországi cigarettafogyasztás mértéke csökkenő tendenciát mutat, ám ennek hátterében nem feltétlenül az áll, hogy egyre többen szoknak le a dohányzásról, ugyanis az illegális dohánytermékek fogyasztása eközben növekedést mutat.
Az illegális cigaretták piaca Európában is növekszik
A KPMG vizsgálta meg a kérdést, és tanulmányukból kiderült, hogy 38 európai országban nőtt az illegális forrásból származó dohánytermékek fogyasztása. Mindez nemcsak amiatt fontos, mert mindez azt bizonyítja, hogy nem annyian szoktak le a dohányzásról, mint azt korábban becsülték a dohányértékesítésből származó bevételek alapján, hanem azért is, mert a tavalyi évben csak Magyarországon 36,3 milliárdos adóbevétel-kiesést eredményezett az illegális cigarettafogyasztás.
A hatóságok folyamatosan ellenőrzéseket végeznek, ennek köszönhetően 113 illegális cigarettagyárat számoltak fel, összesen 22 európai országban. Ezek működése rendkívül káros volt, hiszen az általuk gyártott dohánytermékeket kifejezetten a feketepiacra szánták.
Teljes bűnszervezetek specializálódtak arra, hogy ezen termékeket terjesszék, a lakosság körében pedig nagy népszerűségnek örvendenek az ezen forrásból származó, olcsóbb dohányáruk. Mint az a kutatásból kiderült, Európában minden 10. szál cigaretta hamis termék, és bár országonként eltérő arányban, de mindenhol jelen vannak ezek a dohányáruk.
Mivel az ilyen módon készülő cigaretták minőségét senki nem ellenőrzi, maguk a fogyasztók is nagy veszélynek teszik ki magukat. Az illegális cigaretták terjedése a költségvetésben is hiányokat eredményez, de a legálisan működő piaci szereplőket is megkárosítja, hiszen forgalmukat csökkenti.
Egyes európai államokban sikerült visszaszorítani az illegális cigaretták terjedését, de számos országban nőtt az arányuk: hazánkban már a 8 százalékos szintet is elérte, ami a szakértők szerint aggodalomra ad okot.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Pixabay)