Hintán a tőzsdék, csúszdán a forint

A magyar tőzsde ma sem tud kikeveredni a hetek óta tartó pesszizmusból, már reggel csökkenni kezdett. Annyi a különbség az előző napokhoz képest, hogy a nemzetközi piacok is - hátraarcot csinálva az előző napokhoz képest - folyamatosan lefelé mozognak. Szegény forintunkat fel-le rángatják, hol 280 felett, hol az alatt van az euróhoz képest, és ez a vitustánc még sokáig eltarthat.

2008. október 22., 11:34

A forint éles árfolyamvesztéssel kezdte a napot a bankközi kereskedelemben, majd erősödésnek indult: nyitás után 283 forint felett is volt az euró, kilenc óra után pedig már 278 forint volt, míg kedd délután 275 forint körül jegyezték. Vélhetően a reggeli emelkedésben az MNB-nek is szerepe volt, forintvásársással próbálván megtámasztani a kurzust. Ezzel együtt a nap folyamán további éles árfolyam kilengésekre lehet számítani a kereskedők szerint.

Bár a forint kitettsége a legerősebb, a régió többi devizája is gyengül. Ezt szakértők szerint a nemzetközi pénzpiaci válsággal összefüggésben a dollár és a jen befektetések felé megindult eszközáthelyezések okozzák. A befektetők úgy látják, hogy Európa súlyosabb gazdasági recesszió elé néz az eddig gondoltnál. A forint és régiós társdevizáinak kora reggeli meredek árfolyamvesztését közvetlenül a dollár erősödése idézte elő. Az euró árfolyama egészen 1,27 dollárig esett, kedden még 1,30 felett járt az árfolyam. A forinttal szemben a dollárt reggel kilenc óra után 217-es szinten jegyezték, de korábban volt 220 forint felett is, szemben a kedd délutáni 208-cal.

A forint erősödésének megindulásához valószínűleg hozzájárult Simor András MNB-elnöknek a CNBC televízióban tett nyilatkozata. A piacok várták az MNB álláspontját az 5 milliárd eurós EKB-hitelkeret felhasználásáról. Simor világossá tette, hogy az EKB hitele arra való, hogy likviditást teremtsen a piacon, de az jelenleg működik. Egyben kizárt minden hasonlóságot az izlandi helyzettel.

A nemzetközi pénzpiacokon nem volt tartós az optimizmus, három szép nap után lefelé mozdultak a mutatók. Mint mindig, a baj most is a tengeretúlon kezdődött, ahol kedden a két vezető New York-i részvényindex és a tőzsde DJIA mutatója végül két és fél, a Nasdaq composite négy százalékos veszteséggel zárt. A részvénypiacokon többnyire egy recessziós várakozás az úr, minden vállalati hír jelentősebb mozgást indíthat el, még kedvező irányban is. A piacot nyomasztja, hogy a keményedő gazdasági helyzet inkább a high-tech cégeket hozhatja nehéz helyzetbe. Ennek jelei a Texas Instruments 8,8 százalékos, vagy a Sun Microsystems 16,4 százalékos árfolyamzuhanása. De a vállalatokkal kapcsolatos túlzott borúlátás tükröződött a Lockheed Martin 7,4, illetve a DuPont 6,3 százalékot meghaladó árfolyamzuhanásában is.

A tokiói értéktőzsde fő mutatója szerdán szintén meredeken zuhant. A leggyorsabban a nagy exportőrök vesztettek, köztük a Sony 7,6 százalékot napközben, mert a jen, szinte egyedüliként a mértékadó valuták közül, erősödött a dollárral szemben és főleg az euróval szemben, négyéves csúcsra. A bankokat az eredmény-beszámolóikra szóló, borús jóslatok nyomták. A 225 válogatott részvény Nikkei mutatója csaknem hét százalékos veszteséggel zárt, 43 százalékkal alacsonyabban az év véginél.

Ma reggel negatívban indultak az európai tőzsdék is. A BÉT két százalékos mínusszal nyitott, de várakozások szerint tovább csökken. Szokás szerint az OTP húzta lefelé az árfolyamokat, olyannyira, hogy a bank délelőtt egymillió saját részvény vásárlására szánta el magát az aktuális jegyzésnél csaknem tíz százalékkal magasabb árfolyamon. Bár a szakértők egybehangzó véleménye szerint az OTP-papírok már jelentősen alulárazottak, bizonytalan, mikor sikerül megállítani a mélyrepülést.