Ha nyögve is, de belehúztunk

A vártnál számottevően jobban növekedett hazánkban a második negyedévben a bruttó hazai össztermék, ami kellemesen lepte meg a szakértőket. Közvetlen hatásként a forint a térség valutáival szembe gyalogolva kismértékben erősödött. Kevésbé örülhetnek a németek, náluk a GDP ugyanebben az időszakban fél százalékkal csökkent.

2008. augusztus 14., 14:01

A bruttó hazai termék (GDP) 2008 második negyedévében 2,2 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban, naptári hatás kiszűrésével a gazdaság teljesítménye 2,1 százalékkal bővült - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön az első becslés alapján. Az elemzők a második negyedévre 1,9 százalékos GDP-növekedést vártak.

A KSH és az Ecostat gyorsbecslése szerint az első negyedévhez viszonyítva, szezonálisan kiigazított adatok szerint a második negyedévben 0,6 százalékkal nőtt a GDP. Az első félévben a gazdasági növekedés két százalék volt kiigazítás nélkül, naptári hatás kiszűrésével 1,6 százalék. A GDP az idén az első negyedévben kiigazítás nélkül 1,7 százalékkal, a naptári hatás kiszűrésével 1 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, utóbbit a KSH a korábban közölt 0,9 százalékról emelte meg 0,1 százalékponttal. Tavaly a GDP növekedési üteme 1,3 százalék volt, a második negyedévi bővülés, kiigazítatlanul és kiigazítva is 1,2 százalékot, a félévi 1,9 százalékot tett ki.

A vártnál jobb eredmény, a gazdasági növekedés gyorsulása főleg a mezőgazdaság jobb teljesítményének és egyes szolgáltatási ágak bővülésének köszönhető. Szakértők szerint a második félévben a tempó tovább gyorsul, jelentős részben az igen jó termésnek köszönhetően. Éves szintem a GKI három százalékos GDP növekedést jósol.

Ugyancsak ma publikálták a német GDP alakulásának adatait, amelyek kiábrándítóak: a gazdaság teljesítménye a második negyedévben fél százalékkal csökkent, amire hosszú évek óta nem volt példa. Növekedni látszik az esélye annak, hogy a német gazdaság recesszióba fordul. Ez számunkra is rossz lenne, mivel legnagyobb külkereskedelmi partnerünkről van szó, ráadásul az EU egészére negatív hatással lenne. A baj nem jár egyedül: Németországban az infláció is 15 éves csúcsra kúszott fel, bár a 3.3 százalék még mindig jobb az uniós átlagnál, ami persze a németeket nem vígasztalja.