Ha mi bedőlünk, velünk omlik Európa

Az IMF és az Európai Unió egy időben siet megsegíteni hazánkat abban, hogy megelőzzük a vészhelyzet kialakulását a hazai pénzpiacokon. A hírek szerint a megállapodás már a hét végén megszületett, és még a héten aláírják az erről szóló dokumentumokat. A kormány bízik abban, hogy a rendkívüli hitelkeret felhasználására nem lesz szükség. Ez a befektetői reakcióktól függ: a hír növelheti a bizalmat, de újabb spekulációkat is elindíthat.

2008. október 27., 12:36

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) jelentős pénzügyi csomagot jelent be a következő napokban Magyarország javára - közölte Dominique Strauss-Kahn, az IMF vezérigazgatója. Előzőleg a magyar kormányhoz közel álló forrás Budapesten úgy nyilatkozott a Reuters brit hírügynökségnek, hogy Magyarország arra számít, hogy a héten aláírja az IMF-vel és az Európai Unióval (EU) a készenléti hitelkeretre vonatkozó végleges megállapodást.

Az IMF közleménye szerint a valutaalap - szorosan egyeztetve az Európai Unióval - átfogó megállapodásra jutott Magyarországgal olyan lépések egész soráról, amelyek erősítik a magyar gazdaság rövid távú stabilitását, és javítják hosszú távú növekedési potenciálját. A program biztosítani fogja a költségvetés fenntarthatóságát, és erősíteni fogja a pénzügyi szektort.

Az egyelőre nem derült ki, hogy a csomag mekkora összeget foglal magában, de információk szerint a csomagnak az IMF mellett az EU, néhány európai ország, valamint regionális és más nemzetközi szervezetek is részesei. Az IMF-vezér ennek kapcsán elmondta, arra számítanak, hogy a magyarországi bankok és más pénzintézetek továbbra is megfelelő finanszírozást fognak nyújtani ügyfeleiknek.

A Nemzetközi Valutaalap készenléti hitelre vonatkozó megállapodás formájában nyújt segítséget Magyarországnak, az IMF igazgatótanácsa pedig gyorsított eljárásban hagyja jóvá a megállapodást. Ez annak az eredménye, hogy az elmúlt napokban a legmagasabb szinten folytatott tárgyalások nyomán elhárult a valutaalappal és az EU-val kötendő végleges megállapodás útjában álló minden jelentős akadály. Így a felek a héten aláírhatják és nyilvánosságra hozhatják az egyezményt, amely jelentősen csökkenteni fogja Magyarországnak a külpiaci finanszírozással szembeni sebezhetőségét.

A részleteket egyelőre titokban tartják, de a kiszivárgott hírek szerint jelentős mértékű támogatásról van szó. A gyors és határozott lépést főleg az indokolja, hogy a magyar pénzpiac esetleges mély válsága dominó-effektust indíthatna el egész Európában, ami tovább súlyosbíthatja az amúgy sem rózsás helyzetet. Ezért az EU is érdekelt abban, hogy a stabilitás Magyarországon megmaradjon, és hazánk ne legyen célpontja a spekulatív támadásoknak.

Mivel hazánk jelentős mértékben külföldi finanszírozásra szorul, az ezzel kapcsolatos félelmek miatt a külföldi befektetők szabadulni igyekeztek magyar értékpapírjaiktól, a forint árfolyama zuhant, a magyar állampapírpiac pedig befagyott. Ha ez így folytatódik, mind az államnak, mind pedig a magyarországi bankoknak nehézségeik támadhatnak külföldi devizaforrások biztosításában, mert a pénzforrások a nemzetközi és a helyi pénzpiacokon is elapadnak.