Gyorsabban packázhatnak a hivatalok

Aki az elmúlt években vette magának a bátorságot és építkezésbe fogott, rémtörténeteket mesélhet a hivatalok packázásairól, a különböző engedélyezési eljárások időrabló és idegölő elhúzódásáról. A szabályok teljes betartása éppen a fentiek miatt teljességgel lehetetlen, különben nem épülhetne fel időben semmi (ez a közcélú beruházásokon meg is látszik, pl.metró, autópályák stb.). A mostantól hatályba lépett új jogszabályok ezen próbálnak változtatni, csak remélni tudjuk, hogy sikerrel.

2008. szeptember 2., 16:41

Szeptembertől hatályba lépett 18 építési jogszabály, amelyeket a kormány elsősorban a nemzetgazdasági szempontból kiemelt építési beruházások időtartamának lerövidítésére dolgoztatott ki az év elejétől kezdve. Az új szabályokkal a megalkotói szerint egyszerűbbé, gyorsabbá és rövidebbé válik az ügyintézés.

Újdonság egyebek között, hogy az állampolgár vagy az építtető az építésügyi hatósági eljárások keretében kérheti az összevont eljárást, igényelhet építésügyi igazgatási szakértőt, vagy elektronikusan tarthatja a kapcsolatot a hatóságokkal. Ezekkel lépésekkel több hónappal is lerövidíthető az ügyintézés menete. Az összevont eljárásban az ügyintézési határidő legalább 15 nappal rövidül, így például a nemzetgazdaságilag kiemelt beruházásoknál az ügyintézési határidő 60 napról 30 napra csökkenhet - állítják a szakemberek.

Az építésügyi igazgatási szakértő igénybevétele elsősorban az építtető, beruházó érdekeit szolgálja, mert tevékenységével alapvetően kiszámíthatóvá és tervezhetővé teszi az eljárást. A szakértő koordinálja az engedélyezési dokumentáció szakszerű és hiánytalan meglétét, és annak helytállóságát tanúsítványával látja el. A tapasztalat azt mutatta, hogy az engedélyek hiánypótlása jelentősen lelassította az eljárást.

Hétfőtől lehetőség nyílik arra is, hogy az állampolgár elektronikus úton tartsa a kapcsolatot az eljáró hatósággal. Így például ügyének állásáról naprakész információhoz juthat, hiánypótlását is ezúton teljesítheti. Az elektronikus kapcsolattartás tovább csökkentheti az engedélyezési eljárás időtartamát.

Reméljük, hogy az új jogszabályokkal gyorsabbá és egyszerűbbé válnak a magánépítkezések. A döntő változásra ezzel együtt inkább a közszférában van szükség, ahol a beruházások körüli elképesztő anomáliákra, eljárási hibákra és hatósági mulasztásokra az Állami Számvevőszék jelentései is felhívták a figyelmet. Ha ezen legalább valamicskét sikerül javítani, tízmilliárdok takaríthatók meg az adófizetők pénzéből.