Gazdaságvédelem címén megvette a Bélyegmúzeumot az állam saját magától, 42 milliárd forintért

A gazdaságvédelmi alapból több mint ezermilliárd forintot nyeltek el állami cégek.

2021. október 5., 07:58

Szerző:

Varga Mihály pénzügyminiszter benyújtotta 2020-as költségvetési elszámolásból kiderül, a kormány 4030 milliárd forintot költött el a gazdaságvédelmi alapból, írja a Népszava. A kabinet közölte adatok szerint közvetlen gazdaságvédelmi támogatásra, amit a piacról megélő cégek kaptak meg, csak 908 milliárd forint jutott. Ugyanakkor az állami cégek 1197 milliárd forintot nyeltek el, például: a Paks 2, a MÁV és a Volán is egyenként százmilliárdokat vittek el a közösből. 

Egy másik érdekes adat, hogy az állami Magyar Posta Zrt. a birtokában lévő Bélyegmúzeumot eladta a magyar államnak 42 milliárd forintért, amit szintén a gazdaságvédelmi alapból vásárolt meg az állam.

Az összegből gyakorlatilag feltőkésítették a Magyar Postát,

de mivel az állam egy vásárláson keresztül juttatta pénzhez postát, így nem minősül tiltott állami támogatásnak.

Bő 200 milliárd forint jutott „egyes energetikai kérdésekről szóló előterjesztés szerinti feladatok végrehajtásához kapcsolódó forrásigény” címen az MVM energiaholdinghoz, a költségvetésből viszont nem derülnek ki a konkrét energetikai kérdések, amikre kellett az összeg. 

198 milliárd forintot fizettek ki „nemzetközi pénzügyi szolgáltatásokkal kapcsolatos egyes intézkedések” címen a Corvinus Befektetési Zrt.-nek, de megint csak nem derül ki a zárszámadási törvényből, mire ment el pontosan közel 200 milliárd forint. 

A törvényből világosnak kellene lennie, hogy a 2020-ban elköltött 28 332 milliárd forintot mire költötték el, továbbá annak is, hogy hogyan és miért keletkezett 5311 milliárd forint költségvetési hiány, ennek ellenére sok száz milliárd forint valódi sorsa nincs tisztázva a dokumentumban.

 

(Kiemelt kép: Varga Mihály pénzügyminiszter beszédet mond a Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív program (Ginop) élelmiszeripari középvállalkozásokat támogató szerződéseinek aláírása előtt a Pénzügyminisztériumban 2021. május 11-én. A Gazdaság-újraindítási akcióterv keretében három élelmiszeripari cég 2,6 milliárd forintos beruházásához 1,5 milliárd forinttal járul hozzá a kormány. Fotó: MTI / Koszticsák Szilárd)