Gázár: kivételesen mi járhatunk jól!

Lapértesülések szerint az illetékes hatóság rövidesen javaslatot tesz a januártól érvényes gázárakra. Korábban akár tíz százalékos emelést is emlegettek, de az energiahordozók, mindenekelőtt a nyersolaj világpiaci árának zuhanása átírhatja a terveket, amiből ezúttal kivételesen a lakosság profitálhat. A kétoldalú szerződés szerint ugyanis az orosz gáz ára dollárban csökkenni fog, ami annyit jelent, hogy a forint stabilitása esetén a háztartásoknak is kevesebbet kell fizetniük.

2008. november 7., 11:57

Lapértesülések szerint a jövő év januárjától a mostani 534 dolláros ezer köbméterenkénti ár helyett várhatóan 520 dollárért érkezik az orosz gáz Magyarországra. Áprilisától a gáz már 480 dollárba, júliustól pedig csak 450-be kerül, ahogyan feltehetően az utolsó negyedévben is. A pénzügyi válság hónapjai előtt még 600 dolláros év eleji gázárat is jósoltak a szakértők. Az éves szinten közel százdolláros csökkentésről nem a szállító Gazprom döntött, mint korábban az ár emeléséről sem, hanem a felek által korábban rögzített árképlet.

Az alacsonyabb árú gáz miatt jövőre olcsóbbnak kellene lenniük a gáz felhasználásával Magyarországon előállított termékeknek, mint a villamos energia, a távhő, a vegyipari termékek és a műtrágya, s az alacsonyabb importár alapján elvárható, hogy csökkenjen a földgáz versenypiaci ára is.

Hogy ez valóban így lesz-e, arról éppen a napokban vitáznak az illetékes szervek. Sajtóinformációk szerint a jövő héten kellene elkészülnie a Magyar Energia Hivatal (MEH) előterjesztésének a januári gázár változásról ahhoz, hogy az árszabályozási jogkörrel rendelkező miniszter legkésőbb december elsején kihirdethesse az új árakat. A fentieknek ellentmondva állítólag a piaci szereplők a jelenlegi 131,30 forint/köbméterhez képest legalább 10-15 százalékos emelést szeretnének.

A hazai gázár a világpiaci olajár változását kilenc hónapos átlagolással követi, így januártól még nem lesz érzékelhető az irányadónak tekintett Brent olaj utóbbi időben bekövetkezett jelentős áresése. A hazai fogyasztók legkorábban áprilistól érzékelhetnek némi árcsökkenést. Ezt júliustól egy jelentősebb áresés követheti. A nyersanyagárak mellett azonban az árfolyamváltozás is meghatározó az árak alakulásában, így rossz esetben lényegesen kisebb lehet a hazai gázár csökkenése, mint amit az olajé indokolna.

Szintén bizonytalanná teszi a helyzetet, hogy az energiaügyi miniszter a legutóbbi, az október elsejétől hatályos gázár döntéssel együtt megszüntette a korábbi időszakhoz kapcsolódó importár-korrekciós szabályozást, így a hazai nagykereskedő, az E.On szeptemberig felhalmozott 30 milliárd forintos vesztesége az év végéig 100 milliárd forintra nőhet. Az erre vonatkozó tárgyalásokat megnehezíti, hogy az időközben lemondott miniszter, Szabó Pál irányítja a tárcát, utódjának kinevezése pedig hetek óta húzódik.