Csúnyán lecsúszott a forint
Egyelőre úgy tűnik, hogy a nemzetközi devizapiac szereplőinek bokszzsákjává vált a forint.
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben csütörtök reggel a szerda kora esti jegyzésekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
Hét órakor az euró árfolyama 394,51 forintra erősödött a szerda kora esti 394,42 forintról. A svájci frank jegyzése 405,50 forintról 405,96 forintra emelkedett, a dollár pedig 365,22 forintról 365,76 forintra drágult.
Az euró a kora esti 1,0798 dollárról 1,0786 dollárra gyengült.
Érthetetlen a gyengeség, mert jó napot zárt a forint szerdán
A forint teljesítménye meglepő abból a szempontból, hogy szerda este még arról lehetett olvasni: erősödött a magyar valuta a főbb devizákkal szemben a bankközi devizapiacon. Az euró árfolyama a reggel hét óra előtt jegyzett 394,76 forintról 394,42 forintra gyengült 18 órára, napközben 394,20 forint és 395,45 forint között mozgott. A svájci frank jegyzése a reggeli 406,46 forintról 405,50 forintra csökkent, míg a dolláré 367,54 forintról 365,22 forintra süllyedt. Az euró jegyzése a reggeli 1,0743 dollárról 1,0798 dollárra változott.
Így született meg a forint
A forint újkori története egészen a második világháborút követő időszakig nyúlik vissza, amikor az addig érvényes fizetőeszköz, a pengő a világ eddig ismert legnagyobb inflációja során teljesen elvesztette értékét. A hiperinflációt követően került sor a stabilizációra és az új magyar forint bevezetésére.
A stabilizáció, azaz az új pénz bevezetésének előfeltételei 1946 nyarára kezdtek körvonalazódni. Reális célnak látszott a nemzeti jövedelem növelése a háború előttinek mintegy felére, és ez megfelelő elosztással fedezhette a minimális fogyasztási szükségleteket.
Az akkori kormány az új valuta bevezetésének időpontját augusztus 1-ben jelölte meg, a kabinet minden gazdasági intézkedését a jó pénz megteremtésének rendeltek alá.
A forint Magyarország európai uniós csatlakozása után is megmaradt, várhatóan még sokáig forgalomban lesz. Kivonásának időpontja egyelőre még bizonytalan. Az Európai Gazdasági és Monetáris Unióhoz való csatlakozást követően kezdetét veszi a nemzeti bankjegyek és érmék euróra történő cseréje, és a nemzeti devizanemekben vezetett számlák eurószámlákra történő átszámítása kötelezővé válik. A közös európai valuta bevezetésére ugyanakkor a magyarok még várhatnak, a Fidesz-KDNP ugyanis meg van róla győződve, hogy az országnak nem szabad bevezetnie az európai valutát.
(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: 168 archív)