Folytatódhat-e a bankok ámokfutása?
Bajnai Gordon péntekre magához rendelte több bank vezetőjét, a bankszövetség elnökét, a pénzügyi felügyelet és a versenyhivatal vezetőit. A találkozó célja, hogy egyeztessenek a pénzintézetek egyoldalú szerződés módosításáról, a devizahitelekről, a kis és középvállalkozások hitelezési gyakorlatáról. A kormányfő öt pontos javaslatcsomaggal várja a bankárokat
A napokban az Erste Bank egyik folyószámla tulajdonosa kézhez kapta a pénzügyi szolgáltató levelét, melyben arról tájékoztatják, milyen okok alapján módosíthatnak egyoldalúan szerződést a jövőben. A számlatulajdonos nem akart hinni a szemének. Az Erste Bank 4 témacsoport alapján összesen 23 ismérvet sorolt fel, amelyek önmagukban is több dolgot fognak össze. Csodálkozva látta, hogy az a bank, amelynek már tíz éve ügyfele, még az ő személyének kockázatát is megemlítette.
-Ahelyett, hogy hálásak lennének, hogy nem váltottam bankot!- gondolta az ügyfél magában.
Ugyancsak meglepődött azon is, hogy az ő bankja még a postai, az internet, a távközlési díjak változása miatt is egyoldalúan változtatna szerződésen és a kapcsolódó díjakon, ami persze neki jelentene több kiadást.
Minden bizonnyal sokan háborognak manapság a hasonló tartalmú levelek fölött. Pedig a tavasszal elfogadott törvénymódosításnak éppen az lett volna az értelme, hogy a bankok elé sorompót állítsanak az ismétlődő egyoldalú szerződésmódosítások miatt. Lehet, hogy a mai találkozó a kormányfő és a pénzintézetek között csak köztes állomás lesz.
Politikusok a bankok mohósága ellen
A hét közepén egyszerre lendültek támadásba szocialista politikusok. Karsai József, országgyűlési képviselő, Battonya polgármestere és Kovács Tibor, a Magyar Szocialista Párt frakcióvezető-helyettese külön külön fejezték ki felháborodásukat.
- Néhány kereskedelmi bank magatartása nem felel meg a törvénymódosítások elvárásainak, ugyanis a tájékoztató leveleik már-már felháborítóak! – jelentette ki Kovács Tibor.
Karsai József kilátásba helyezte, ha a kormány nem szólítja fel a bankokat a módosítások visszavonására, rendkívüli parlamenti ülést és további tüntetéseket kezdeményez.
Az érdekvédők, a közvélemény is bankok ellen
A Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetsége szerint már most látható, hogy a bankok korábbi gyakorlatukon nem kívánnak változtatni, és a fogyasztókra terhelnek mindenféle költséget. "A bankok visszaélnek erőfölényükkel, és arcátlan módon, tisztességtelenül járnak el, amikor ésszerűtlen módon feltételek sokaságát vonják be a szerződés-módosítási körbe, mellyel jól példázzák: a fogyasztó csak és kizárólag addig fontos a számukra, amíg megkötik vele a hitelszerződést" – hangoztatták sajtóközleményükben.
Ugyancsak most látott napvilágot az a felmérés, amelyik a Miniszterelnöki Hivatal megbízásából készült a gazdasági helyzet megítéléséről. Az emberek általában tájékozottságot mutattak, és olyasmit is nagy gondnak tartottak, ami őket személyesen nem is érinti. Például a devizahitelesek növekvő terheit.
A teljes népesség a százfokú skálán 83-ra értékelte a probléma súlyosságát. Ugyanakkor a válaszadók 85 százaléka nem tartotta elfogadhatónak, hogy az utóbbi pár hónap forinterősödése ellenére a bankok nem csökkentették "megfelelő mértékben" a törlesztő részleteket.