Felmegyünk szobára? Isten mentsen!

A hazai vendéglátóipar a nyár végéig még úgy-ahogy tartotta a tavalyi szintet, szeptemberben azonban már egyértelmű visszaesés következett be, ami részben összefüggésben lehet a pénzpiaci válság hatásaival. Ezt figyelembe véve a jövő sem sok jóval kecsegtet, a fogyasztás prognosztizált általános visszaesése a turizmus és idegenforgalom területén is erőteljesen érződhet majd.

2008. október 16., 17:15

Az év első kilenc hónapjában a három-, a négy- és az ötcsillagos szállodák 59,6 százalékos szobakihasználtsággal működtek, a folyó áron számított bruttó szobaárbevétel 3,6, a vendégéjszakák száma 1,8 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön. Az év első nyolc hónapjában a szobaárbevétel és a vendégéjszakák száma még csak egy százalékos csökkenést mutatott.

Az egy kiadott szállodai szoba bruttó átlagára 17.400 forint volt az időszak folyamán; e mutató kiemelkedően magas, 36.400 forint értéket ért el a budapesti ötcsillagos egységekben. A fővárosi négy- és a vidéken működő négy- és ötcsillagos szállodák átlagosan 13.200-17.300 forintos szobaárakat érvényesítettek. A bruttó szobaárbevétel folyó áron összességében 3,6 százalékkal csökkent, emelkedést a Balaton partján működő egységek és a kelet-magyarországi négy- és ötcsillagos szállodák értek el, a legnagyobb visszaesés a nyugat-magyarországi háromcsillagos egységekben volt.

Az idén január-szeptemberben a megfigyelt egységekben az eltöltött vendégéjszakák száma 1,8 százalékkal csökkent az egy évvel korábbi szinthez viszonyítva. A Balaton melletti három-, valamint a nyugat-magyarországi négy- és ötcsillagos szállodákat a vendégéjszakák számának növekedése, máshol viszont csökkenése jellemezte. A budapesti szállodákban minden kategóriában átlagosan 62 százalék fölötti volt a szobakihasználtság, a vidéki hotelekben 47-65 százalékos kihasználtságot mértek.

Az időszak egészében a bruttó átlagár tekintetében május, a foglaltság szempontjából augusztus volt a legerősebb hónap a budapesti szállodák kivételével, ahol szeptemberben volt a legnagyobb a kihasználtság. Az idei első negyedévet a gyenge, a nyári hónapokat az erős forint jellemezte, az euró árfolyama 229 és 266 forint között mozgott.