Előre a kapitalizmus megújításáért!

Az amerikai és a francia elnök, valamint az Európai Bizottság elnökének hétvégi találkozója csak az első volt a rövidesen egymást követő csúcsok sorában. A világ vezető gazdasági hatalmaiban egyre inkább tudatosul az, hogy a globális pénzügyi rendszer jelentős átalakítása és újra szabályozása kikerülhetetlen mind a mostani válság minél gyorsabb leküzdéséhez, mind pedig a hasonló helyzetek megelőzéséhez a jövőben.

2008. október 20., 10:33

Egy nagyszabású csúcs összehívását elsősorban Nicolas Sarkozy sürgette, aki szerint a globális pénzügyi rendszert új alapokra helyező tanácskozásra meg kell hívni a világ vezető gazdaságait, valamint Oroszországot tömörítő G8-akon kívül a feltörekvő gazdaságok, Kína, Brazília, India, illetve Ausztrália, Dél-Korea és Szaúd-Arábia vezetőit is.

Bár az újraszabályozás szükségességében mindenki egyetért, a konkrét megvalósítást illetően már eltérnek a vélemények az amerikai és európai álláspont között. Mindkét oldal kiáll a szabad piac elvének megőrzése mellett, de Washington nem támogatja az azt ellenörző, szigorú felügyelet létrehozását. Ezzel szemben az EU a kockázati alapok tevékenységét is globális keretek között felügyelné, és egy globális jelzőrendszer létrehozását, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerepének átgondolását, a pénzintézetek mellett a hitelminősítőkre is kiterjedő szigorúbb szabályozást szorgalmazza.

A legradikálisabb változásokat sügető álláspontot a francia elnök képviseli, aki szerint a kapitalizmust új alapokra kell helyezni, és véget kell vetni a profit megszállott, rövid távú hajhászásának, a spekulációra épülő rendszernek. Erősíteni kell az állami kontroll szerepét és a piaci szereplők, elsősorban a bank és vállalati vezetők felelősségét. Mindezzel az emberek döntő többsége egyetért, a kérdés csupán az, megvalósítható-e mindez globális szintű szabályozással.

Ennek esélyét befolyásolja az amerikai elnökválasztás kimenetele is. Amennyiben republikánus győzelem születik, a szabad piac korlátozását célzó lépéseket nehezebb lesz keresztül vinni. A demokrata jelölt diadala valamivel nagyobb mozgásteret jelentene, és vélhetően könnyebben jöhetne létre kompromisszumos megoldás. A tervezett csúcs időpontjában, november végén már tudni fogjuk, ki lesz az Egyesült Államok új elnöke, bár a tanácskozáson még Bush fog részt venni. Éppen emiatt az első ilyen találkozón még nem várható konkrét eredmény, ahhoz valószínűleg még hónapokra lesz szükség. Ezzel együtt már az egyeztetés ténye is nyugtatólag hathat a piacokra.