Elfelejtett könyvek emléke
Engel Tevan István illusztrációi Különleges kiállítást mutat be a budapesti Örkény István könyvesboltban található Cultiris Galéria. Éppen húsz éve, 1996-ban hunyt el az ország egyik legjobb illusztrátora, Engel Tevan István, s munkáiból még soha nem rendeztek átfogó tárlatot. Képessy Bence, a kiállítás kurátora, a Cultiris Galéria és Könyvügynökség munkatársa a 168 Órának elmondta: a művész özvegye, Róna Erzsébet kereste meg őket a kiállítás ötletével. „Az illusztrátor hatalmas hagyatékából együtt válogattunk ki s mutattunk be 60-70 képet. Engel Tevan rendkívül sokoldalú volt: az absztrakttól a humorosan naiv rajzokig minden stílusban alkotott. Illusztrált Bibliát, klasszikus szerzőket, gyerekkönyveket. Kiállítottuk Kertész Imre levelét is, amelyben megköszönte a művésznek a Sorstalansághoz készített gyönyörű könyvborítóját” – mondja Képessy Bence.
Engel Tevan Istvánt a legnehezebb történelmi időkön is átsegítette a rajzolás szenvedélye. Zsidó származású családban született Budapesten, 1936-ban. Már kétévesen rajzolt, s mikor kitört a háború, ötvösművész édesanyja Amerikába menekítette kisfia műveit. S noha István és édesanyja túlélte a gettót, szinte minden családtagjuk odaveszett. Később Engel Tevan elvégezte az iparművészeti és a képzőművészeti főiskolát is, grafikus lett, de mindig is elsősorban az alkalmazott művészet érdekelte. Az illusztrációt tartotta az egyik legfontosabb műfajnak. „Irodalmi ihletés nélkül szinte nem tudok dolgozni” – mondta egyszer.
„Engel Tevan még abban a korszakban alkothatott, amikor a könyvkiadók gyakran rendeltek egyedi, kézzel készített illusztrációkat új köteteikhez. Ez ma már abszolút luxus. A kézi grafikát kiszorította a digitális technika. Sokan azt hiszik, az illusztrálás másodrangú művészet, holott ez nem igaz. Nem elég a tökéletes rajztudás: beleérző képesség, lényeglátás is kell ahhoz, hogy valaki a vizualitás nyelvén kifejezze egy irodalmi mű mélységeit” – állítja Képessy Bence.
Ráadásul az illusztrátor munkáját fokozottan fenyegeti a feledés. Művei addig léteznek, míg a könyveket kézbe veheti az olvasó, ám ha a kötetek raktárak mélyére kerülnek, ki emlékszik a lapokat díszítő grafikákra? „Ezért is javasolta Engel Tevan István özvegye a kiállítás címét: Elfelejtett könyvek emléke. Azt szeretnénk elérni, hogy örökké emlékezzenek e nagyszerű illusztrátorra” – teszi hozzá a kurátor.
S. Zs.