Economist: most Magyarországon a legnagyobb a baj

Az euróövezeti válság potenciális közép-kelet-európai hatásairól írt szerdai gazdasági jegyzetében az Economist, amely kitér a magyar jegybank által bejelentett kamatemelésre is. A lap szerint devizapiaci szempontból jelen pillanatban Magyarországon a legrosszabb a helyzet.

2011. november 30., 17:12

Az európai bankok igyekeznek javítani saját mérleghelyzetükön és tőkemegfelelési rátáikon, és eközben csökkentik a felzárkózó piacoknak nyújtott hitelezést.

A tőkemenekítés ezekről a piacokról a helyi valuták árfolyamesését idézi elő, ami súlyos károkat okozhat. Ez utóbbi megjegyzéshez az Economist egy táblázatot is mellékel, amely szerint idén május óta a felsorolt 10 deviza közül a legnagyobb mértékben, több mint 20 százalékkal a forint gyengült az amerikai dollárral szemben - írja a

hvg.hu.

Az Economist szerint jelenleg Magyarországon a legnagyobb a baj, a magyar devizakészletek ugyanis korlátozottak, miközben halomban áll a devizaadósság, a Moody's hitelminősítő pedig befektetési szint alá rontotta a magyar szuverén adósbesorolást.

A forint támogatására tett erőfeszítésként az MNB fél százalékponttal emelte alapkamatát, ám ez az utolsó dolog, amire egy olyan gazdaságnak szüksége van, amely tíz százalékhoz közelítő munkanélküliséggel és recesszióval néz szembe.