Duzzogó republikánusok szórakoznak velünk
A világ tőzsdéi több napos emelkedés után zuhanással reagáltak arra a hírre, hogy még sincs megegyezés a nagy amerikai autógyáraknak nyújtandó SOS mentőcsomagról. A terv egyelőre a republikánus szenátorok ellenállása miatt torpant meg, és ha néhány napon belül nem születik kompromisszum, valóban csődhelyzet állhat elő, ami viszont tovább mélyítheti a recessziót, nem csupán az Egyesült Államokban.
A képviselőházban a demokrata többségnek köszönhetően simán átment a 14 milliárd dolláros csomag, amelyet a három nagy detroiti cég megmentésére szánnak. A szenátusban azonban a republikánus honatyák egy részének támogatására is szükség van, és ennek megnyerése érdekében napok óta tárgyaltak. Mára virradóra már úgy látszott, hogy egy demokrata és republikánus csoport már elvi megállapodásra jutott a hitelről, később viszont kiderült, hogy a felek nem tudtak megegyezni, mert az autóipari szakszervezet nem volt hajlandó elfogadni a bérek gyors csökkentésére vonatkozó republikánus követelést.
Az egyeztetések így azzal értek véget, hogy a republikánus politikusok elhagyták a zárt ajtók mögött folytatott tárgyalások helyszínét és közölték, csak akkor hajlandók támogatni a szövetségi mentőcsomagot, ha az amerikai autógyárak jövőre lecsökkentik a béreket a japán termelők bérszintjére. A befolyásos szakszervezet viszont csak 2011 után hajlandó ilyen engedményre, mivel az autóipari bérszerződések 2011-ig érvényesek. Az amerikai autógyárakban a nyugdíjjárulékkal és egyéb juttatásokkal együtt egy munkás órabére jelenleg 70 dollár, míg a japán üzemekben 45 dollár.
A történtek után gyakorlatilag biztosra vehető, hogy a képviselőház által már jóváhagyott mentőcsomag terve megbukik a felsőházban. Ennek következményei beláthatatlanok lesznek. Szakértői vélemények szerint a gyorshitel nélkül a három nagy heteken belül fizetésképtelenné válhat és nem tudja elkerülni a csődöt. Ha az bekövetkezik, csaknem ötmillió ember megélhetése kerülhet veszélybe és az amerikai GDP további egy százalékkal csökkenhet. Ennek hatásai világszerte mélyítenék a válságot, még hazánkban is súlyos következményei lennének, gondoljunk például a nálunk működő Opel üzemekre.
A republikánusokkal ellentétben a tőzsdék azonnal felfogták a kudarc jelentőségét. A New York-i börze tegnap késő este hirtelen zuhanni kezdett és erős mínuszban zárt, Tokió ma csaknem hat százalékot vesztett. Az európai piacok is veszteséggel nyitottak, amit a Bux is megérzett. Ha nem sikerül valahogy mégis megegyezni a mentőcsomagról belátható időn belül az amerikai kongresszusban, újabb zuhanási hullám indulhat el az értékpapír-piacokon.