Devizahitelt venne fel? Kikacagják!
A pénzügyi bizonytalanság, a bankok kockázatkerülése elérte a lakossági devizahitelezést is: az MKB bejelentette, hogy határozatlan ideig nem nyújt devizahitelt, a forintkölcsön konstrukciókat viszont változatlanul fenntartja. Információk szerint több más bank is erre a lépésre készül, vélhetően az anyabankok kezdeményezésére. Ez azt jelzi, hogy kiszámíthatatlannak tartják a forint árfolyamának jövőbeni alakulását.
A Magyar Kereskedelmi Bank már hétfőn meglépte azt, amit hírek szerint más nagy pénzintézetek is terveznek. Állítólag a háttérben egyeztettek az összehangolt lépésről, a korlátozást azonban először az MKB jelentette be. Közleménye szerint a forint árfolyamának utóbbi hetekben - és különösen a múlt hét végén - tapasztalt, számottevő gyengülése, valamint a korábbiakhoz képest jelentős volatilitás minden eddiginél bizonytalanabbá teszi a jövőbeni árfolyamra vonatkozó várakozásokat.
A lépést hivatalosan az ügyfelek érdekeivel indokolták, mivel a jelenlegi piaci környezet számukra fenyegető árfolyamkockázatot hordoz. Úgymond ezért döntött úgy az MKB Bank Igazgatósága, hogy mától határozatlan időre felfüggeszti az euró- és svájcifrank-alapú hitelek igénylésére vonatkozó új kérelmek befogadását annak érdekében, hogy az ügyfeleket ne tegye ki az árfolyamok kiszámíthatatlanságából fakadó következményeknek.
A döntés nem érinti a már befogadott euró- és svájcifrank-alapú hitelkérelmeket és azon vállalati ügyfeleket, amelyek például export-import tevékenységükhöz kapcsolódóan igényelnek euró-finanszírozást. Ugyanakkor a bank a forintalapú hitelek teljes palettájával áll lakossági és vállalati ügyfelei rendelkezésére.
A hirtelen intézkedés nem meglepő, mert a pénzpiaci válság következményeként a bankok csökkentik az esetleges kockázatokat. Ennek része, hogy a hazánkban rendkívül elterjedt, devizában történő eladósodás további növekedését akadályozni akarják. Ez részben valóban az ügyfél érdeke is, mert a törlesztőrészletek magasabbak ugyan, de pontosan kiszámíthatóak, nem függnek a forint árfolyamingadozásától. Másrészről viszont ezzel a bank is kisebb rizikót vállal, mert az ügyfelek törlesztési fizetőképessége biztosabb.
Az intézkedés alapvetően arról árulkodik, hogy a külföldi tulajdonban lévő bankok tartanak a magyar valuta komolyabb értékvesztésétől. Ez rossz jelnek is tekinthető és kedvezőtlen hatással lehet a forint árfolyamára. Hosszabb távon azonban a külföldi valuták iránti igény csökkenés akár erősítheti is valutánkat. A mostani kaotikus helyzetben egyelőre nem lehet megmondani, melyik hatás lesz az erősebb.