Nagyon fontos hírt kaptak a devizahitelesek, a vagyonuk múlhat rajta

Precedens értékű ítélet született egy 2007-es svájci frank alapú autólízing-szerződés ügyében, mely minden devizahiteles életét befolyásolhatja.

2025. május 14., 11:23

Szerző:

Az Európai Unió Bírósága (EUB) április végén precedensértékű döntést hozott egy 2007-es svájci frank alapú autólízing-szerződés ügyében, amely alapjaiban rengetheti meg a magyar devizahiteles perek eddigi gyakorlatát – írja a Pénzcentrum. Az ítélet szerint, ha a pénzintézet nem tájékoztatta megfelelően az ügyfelet az árfolyamkockázatról, a szerződés tisztességtelennek és így érvénytelennek minősül. A döntés értelmében az adósok csak a felvett tőkeösszeggel tartoznak, míg az árfolyamkülönbözetből és a kamatokból eredő terheket a pénzintézeteknek kell viselniük. Ez azt jelenti, hogy azok az ügyfelek, akik a szerződésük alapján a tőkeösszegen felül jelentős összegeket fizettek vissza, jogosultak lehetnek ezen többletköltségek visszaigénylésére.

A Pénzcentrum által idézett jogi szakértő, dr. Szabó Bianka Ilona szerint az ítélet nem automatikusan érvényteleníti az összes devizahiteles szerződést, azonban lehetőséget ad az érintetteknek arra, hogy egyedi peres eljárásokban hivatkozzanak a döntésre. A sikeres jogi lépésekhez azonban bizonyítani kell, hogy a szerződésben szereplő árfolyamkockázati tájékoztatás hiányos vagy félrevezető volt. 

Az ítélet hatására a magyar bíróságoknak felül kell vizsgálniuk az eddigi gyakorlatukat, és a jövőben figyelembe kell venniük az EUB döntését a hasonló ügyekben. Ez újabb perek hullámát indíthatja el, és komoly pénzügyi következményekkel járhat a hazai bankrendszerre nézve.

Rengeteg magyar életét keserítette meg a devizahitel

Ahogyan az ismert, a 2000-es évek első évtizedeiben megkötött devizaalapú ügylet számos magyar ember életét változtatta meg, tekintettel a svájci frank árfolyamának robbanásszerű növekedésére. A Pénzcentrum felidézte, időleges orvoslásnak tűnt a 2011-es árfolyamgát rendszere és a 2014. évben hatályba lépő rendelkezések a pénzügyi intézmények elszámolási kötelezettsége tárgyában, amely kiterjedt minden olyan túlfizetésre, amely az árfolyamrések semmisségéből és az egyoldalú szerződésmódosítási jog gyakorlásának jogkövetkezményeként keletkezett.

Az elmúlt évek során ráadásul sorozatos jogviták, jogértelmezési kérdések merültek fel annak kapcsán, hogy milyen szerződéses feltételek mentén érvényesek vagy érvénytelenek az érintett devizaszerződések, ezzel milyen felelősséget-, fizetési kötelezettséget róva az érintett fogyasztókra.

(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Andrea Piacquadio / Pexels)