Délről közelítenek az oroszok
Dmitrij Medvegyev az európai energiabiztonsági egyezmények helyett egy új megállapodást javasolt az orosz távol-keleti Habarovszkban tartott EU-orosz csúcstalálkozón, amit nem támogatott José Manuel Barroso, az Európai Bizottság vezetője.
Medvegyev a találkozó utáni sajtóértekezleten az év eleji, az európai szállítások leállását eredményező orosz-ukrán
gázkonfliktusra utalva úgy fogalmazott: civilizálttá kell tenni az energetikai együttműködést. Ennek érdekében meg kell teremteni a jövőben az ezt átfogóan szabályozó új jogi kereteket, mert a meglévő egyezmények - véleménye szerint - nem hatékonyak. Hiába az európai energetikai charta, illetve szerződés, amelyet Ukrajna is aláírt, "az csináltak, amit
akartak, fütyültek rá".
Ezért Medvegyev szerint másfajta eszközökre van szükség, amelyek segítenének tisztázni ilyen esetekben a felelősség
kérdését, hogy ne kelljen minden alkalommal politikai megoldást találni a vitára.
Barroso válaszában úgy fogalmazott: az EU hajlandó ugyan megvitatni az energetikai együttműködésre vonatkozó orosz javaslatokat, ám vitán felül áll a meglévő energiabiztonsági rendszer hatékonysága. - Nyitottak vagyunk arra, hogy megvitassuk, miként lehetne javítani a rendszeren, de nem lehet szó a meglévő megállapodások elvetéséről.
Moszkva csatlakozott ugyan az energiabiztonságot érintő európai energetikai chartához, illetve a vonatkozó szerződéshez, ám azt mindmáig nem ratifikálta. Ennek oka, hogy ez esetben a vezetékmonopóliumának feladására kényszerülne. Ez a fő
oka a Nabucco ellenzésének is.
Az Oroszországot megkerülő gázvezeték építéséről szóló prágai nyilatkozat után Moszkva beleerősített és igyekszik a Déli Áramlat megvalósítását felgyorsítani. Vlagyimir Putyin orosz kormányfő megegyezett olasz kollégájával, Silvio Berlusconival, hogy a duplájára - évi 31 milliárdról 63 milliárdra - emelik a vezeték kapacitását. Lépésével Putyin világosan jelezte, hogy Moszkva kész élni a türkmén gázra 2025-ig lekötött opciójával, és azt a Déli áramlaton át Európába juttatni 2015-től.
A hónap közepén Putyin ugyancsak megegyezett Erdogan török kormányfővel egy török leágazásról. A Gazprom a bolgár, a görög és a szerb gázipari vállalattal megállapodott már a megvalósíthatósági tanulmányról. Habarovszkban Szergej Smatko energiaipari miniszter közölte, hogy Szlovéniával és Ausztriával is rövidesen aláírják a Déli Áramlatra vonatkozó kormányközi megállapodásokat.
Magyarország már korábban megállapodott a vezetékről, illetve egy 1 milliárd köbméteres tározó létesítéséről, ugyanakkor hazánk nem mond le a Nabuccóról sem.