BKV: Nekünk több pénz kell!

Ellentmondó hírek érkeznek a BKV háza tájáról. A masszívan veszteséges cég külső támogatás nélkül nem állna meg a lábán, a kérdés csupán az, honnan kapja a pénzt. Több médium értesülése szerint a kormány fog adni tízmilliárdokat, ezt viszont a Pénzügyminisztérium határozottan cáfolja. Két lehetőség van: vagy a szaktárca feje fölött zajlik az egyeztetés, ezért nincsenek képben, vagy a főváros manipulálja a sajtót, hogy ezzel bírja rá a finanszírozásra a kormányt.

2008. november 26., 10:32

Lapinformációk szerint a közlekedési vállalat még az idén tízmilliárd forint egyszeri juttatást kaphat, 2009-ben pedig a jelenlegi 30 milliárdos támogatás kétszeresét adná a kormány. A Városházáról kiszivárogtatott hírek szerint a miniszterelnök az elmúlt napokban többször is egyeztetett Hagyó Miklóssal, a szocialista városüzemeltetési főpolgármester-helyettessel, aki országgyűlési képviselőként olyan módosító indítványt nyújtott be a 2009-es költségvetés tervezetéhez, hogy a BKV javára csoportosítsanak át több mint harmincmilliárd forintot a MÁV rovására. Ezzel próbálja elérni, hogy a főváros helyett az állam finanszírozza a cég veszteségét.

Ha ez sikerül, a BKV a dolgozói érdekképviseletekkel is könnyebben meg tud egyezni és elkerülheti a december közepére tervezett sztrájkot. Megússzák emellett a már régóta esedékes belső átalakításokat, a működés hatékonyabbá és gazdaságosabbá tételét. Minden maradhatna a régiben, aminek az árát az adófizetőkkel finanszíroztatják meg. A vállalatnak jelenleg több mint 80 milliárd forint adóssága van és az idén várhatóan húszmilliárdos vesztesége lesz. Az állam évente árkiegészítés címén 17 milliárd forintot, normatív támogatásként további 32 milliárd forintot ad a BKV-nak. A fővárosi önkormányzat - tőkepótlás címén - 10 milliárddal támogatja a vállalatot. A cégnek mintegy 42 milliárd forint bevétele származik az eladott jegyekből és bérletekből, a támogatások és a bevételek összege tehát nem éri el a 120 milliárd forint körüli éves működési költséget.

A támogatásról szóló egyezségnek ellentmond, hogy a PM szóvivője az MTI-nek határozottan cáfolta, hogy a BKV több pénzt kapna az államtól. Hozzátette: a kormány álláspontja szerint a céget a BKV tulajdonosának, a fővárosi önkormányzatnak kell finanszíroznia. Hogy mi az igazság, napokon belül kiderül. Mindenesetre furcsa, hogy a politikai körökből érkező információk gyökeres ellentétben állnak a PM-ből jövő hírekkel. Ez arra utal, hogy éles belső viták folyhatnak az ügyben.