Bátor lépés kell a magyar gazdaság nagy fehérítéséhez
Itt lenne az ideje és a lehetősége, hogy Magyarországon lecsökkentsük a munkaadói és munkavállalói járulékot. Ezzel javulna a versenyképesség és a béremelési probléma is megoldódna és most a költségvetés helyzete is megengedné ezt – így vélekedett Zsiday Viktor, aki a Megbeszéljük című műsorának „Mi a teendő?”rovatában.
A befektetési szakember arról beszélt, hogy a munkára rakódó terhek túl magasak és ez akadályozza a versenyképességet. Magyarországon nagyjából 2 forintba kerül összesen a munkaadónak, hogy a munkavállaló 1 forintot kézhez kapjon. Ez a kelet-európai országokban reálisan 1,70 forint, itthon 1,50 forint volna a reális – vélekedik a szakember.
Magyarországon az a baj, hogy a magyar állam rengeteget költ a saját működésére a bürokráciásra, az állami vállalatok működésére. Ezt csak úgy tudja finanszírozni, ha megterheli a munka költségét – tette hozzá a
Klubrádióműsorában.Zsiday Viktor azt mondja, személyi jövedelem adóból és járulékokból 4000 milliárd forint jön be, tehát ha 1,50 lenne az arány, akkor 2000 milliárd forint esne ki elvileg. Ám ha az állam kisebbre húzná magát és azzal számolunk, hogy a terhek csökkentése nyomán fehérítő hatás indulna be, vagyis kevesebb adócsaló lenne, akkor nem tűnne el 2000 milliárd. Egy nagy fehérítő hatáshoz az kell, hogy egy nagyot kell lépni és nem csökkenne annyira az állami bevétel.
A befektetési szakember azt hangoztatta, hogy az szja csökkentés önmagában nem elég, mert ilyet már csinált ez a kormány és láttuk, hogy ennek leginkább csak a jómódúak örülhettek, akik ezzel párhuzamosan alacsonyabb kamat-, osztalék- és árfolyamnyereség-adót kellett hogy fizessenek.
Zsiday Viktor ezen kívül az üzleti infrastruktúra fejlesztését és a szerződések betartását tartja fontosnak. Mert – mint mondta – a magyarországi üzleti élet egy óriási akadálya, hogy ha pl. nem teljesül egy szerződés, akkor a bíróság nagyon lassan dolgozik és a végrehajtásnál sok a mutyizás . Most itthon a probléma gyors megoldása nem működik.
Következő nagyon sok hiányossággal terhelt terület szerint az oktatás. Magyarország nem áll jól ez ügyben. Nem rendelkezik kompetitív oktatási rendszerrel. Nem teszi rugalmassá az iskolából kikerülő fiatalokat, akik így tudják sokféle módon a tudásukat hasznosítani – mondta.
Állampolgári, pénzügyi ismeretek oktatása egyáltalán nincsen, ami óriási probléma. Ez az oktatási rendszert 100 éve találták ki, a világ meg fejlődött és az nem igazodott hozzá.
A mélyszegénységet is a legsúlyosabb problémák közé sorolta, mert szerint ezzel a területtel egy kormány sem foglalkozik szívesen. A társadalomból kiesettek nagyon sokan vannak, akiknek esélyük nincs a visszakapaszkodásra, sem az oktatás sem a munka területén.