Bankadó, magatartási kódex: drágább lesz a bankolás?
Közel 12%-os számlavezetési díjemeléssel reagáltak a bankadóra a hazai pénzintézetek - írja a bankometer.hu.
A bankadó bevezetése jelentősen növelte a hitelekhez és pénzforgalmunk bonyolításához kapcsolódó díjakat, míg a magatartási kódex aláírása csak kismértékben drágította a banki termékeket – derül ki a Bankometer.hu friss elemzéséből. Az internetbankot használók járnak a legjobban.
Az elmúlt év során két esemény biztosan minden bank életére komolyan hatással volt: ilyen a magatartási kódex aláírása, valamint a bankadó bevezetése. A független pénzügyi összehasonlító portál szakértői utánajártak, hogy a változások mennyire érintik a banki ügyfeleket – 24 magyarországi bank számlavezetéshez kapcsolódó kondícióinak, valamint a hitelekhez kapcsolódó díjak alakulását vizsgálták az elmúlt 13 hónapban.
Az elemzés alapján a hitelek kezelési költsége 2009 végén átlagosan 3%-kal, majd további 2,4%-kal emelkedett, a folyósítási díjban ennél jóval kisebb elmozdulás tapasztalható. Szembetűnő, hogy a bankadó bejelentését követően mindkét díjtétel közel 10%-os, vagy azt meghaladó mértékben növekedett, miközben a kezelési költség 2010 szeptemberében 10%-kal csökkent. A számlákhoz kapcsolódó díjak alakulását tekintve 2010 elején az átlagos díjak 3-5%-os emelkedése látszik, az év folyamán kisebb kilengéseket leszámítva tavasszal 5% körüli csökkenés következett. „Idén szeptemberben jelentősen, közel 12%-kal növekedett a számlavezetés átlagos díja. A díjemelkedés ideje kísértetiesen egybeesik a bankadó befizetésének időpontjával.” – emelte ki Veres Mátyás, a portált üzemeltető cég ügyvezetője.
Az előző év végén a bankfiókon keresztül bonyolított megbízások díjának növekedése volt jellemző – több ízben 10%-ot megközelítő mértékben, majd az előző év vége felé az internetes átutalások díja is feljebb kúszott. Nyárig nem történt jelentősebb díjváltozás, majd az átutalások esetében még a bankadó bejelentése előtt 20%-ot meghaladó árcsökkenést, míg a bejelentést követően 30%-ot meghaladó emelkedést figyelhetünk meg.
Az internetes bankolás költségei annak ellenére is minden esetben jelentősen kedvezőbbek, hogy a világhálón indított átutalási megbízások díja nagyobb mértékben emelkedett. A fióki tranzakciók díja akár két-háromszorosa is lehet az internetes bankolás költségének, így előbbit a pénzintézetek már nehezebben tudják emelni. A Bankometer.hu szakértőinek javaslata szerint banki költségeinket azzal csökkenthetjük leginkább, ha minél több esetben intézzük pénzügyeinket internetbankon keresztül.
A Bankometer.hu elemzése
Sokunk számára kérdésként fogalmazódik meg, hogy a bankok szabályozási környezetének változása, ezen belül a magatartási kódex és a bankadó milyen mértékben hat a banki ügyleteink költségeire. Vajon a bankok lenyelik-e mozgásterük szűkülésével kapcsolatos „békát”, vagy fogyasztóként mi is megérezzük? Ennek jártak utána a Bankometer.hu portál szakértői elemzésükben, amely során 24 magyarországi bank számlavezetéshez kapcsolódó kondícióinak, valamint a hitelekhez kapcsolódó díjak alakulását vizsgálták az elmúlt 13 hónapban. Ha megnézzük, hogy az egyes banki díjtételek átlagértéke hogyan alakult, látható, hogy bizony a fenti hatásokat megérezhetjük pénztárcánkon. Természetesen az egyes díjtételek más-más mértékben reagálnak a fenti hatásokra.
A magatartási kódex bevezetése korlátozza a bankokat abban, hogy a hitel futamideje során egyoldalúan módosítsanak a szerződésben megfogalmazott díjon, az ilyen kondíció-változtatást csak előre meghatározott, az ügyfél által is megismerhető okok bekövetkeztekor tehetik meg a bankok. Kíváncsiak voltunk arra, hogy a magatartási kódex aláírását és hatályba lépését megelőzően (2010. január) gyűjtöttek-e a bankok „tartalék játékteret” azzal, hogy az éppen érvényben lévő kondíciókat megemelik. Az elemzés rávilágított arra, hogy a bankadó bevezetése jelentősen hatott a mind a hitelekhez, mind a pénzforgalmunk bonyolításához kapcsolódó díjakra, míg a magatartási kódex aláírása csak feltehetően csak kismértékben ágyazódott be az egyes termékek árazásába. Ugyanakkor az is elmondható, hogy a különadóból származó banki költségnövekedés csak részben került beépítésre a banki termékek áraiba, annak egy jelentős részét – úgy tűnik – a bankok egyelőre nem hárítják át ügyfeleikre.
A hitelekért többet fizetünk?
A hitelköltségek elemzésekor két jellemző díjtételt, a kezelési költséget és a folyósítási díjat vettük górcső alá. Az ábrán látható, hogy 2009 év végén 3,0%-kal, majd 2,4%-kal emelkedett átlagosan a hitelek kezelési költsége, ugyanakkor a folyósítási díjban ennél jóval kisebb elmozdulást tapasztalhattunk. Ami viszont szembetűnőbb, hogy a bankadó bejelentését követő időszakban mindkét díjtétel közel 10%-os, vagy az meghaladó mértékben növekedett, bár a kezelési költség vonatkozásában 2010 szeptemberében egy ugyancsak 10%-os csökkenést is tapasztalhattunk ezekben a díjakban.