Az USA-ban már beindult a recesszió
Nagyon számítottak rá, mégsem örültek, hogy megérkezett: a várakozásoknak és a szakértői jóslatoknak megfelelően hét év után ismét recesszióba került az amerikai gazdaság. A lakossági fogyasztás drasztikusan csökken. A pénzügyi válság általános gazdasági válsággá alakulása így már elkerülhetetlen, a kérdés csupán az, milyen mélységű lesz és mennyi ideig tart majd.
Az Egyesült Államok gazdasága 0,3 százalékkal zsugorodott a harmadik negyedévben, 2007. harmadik negyedéhez képest - jelentette csütörtökön első becslésként az amerikai kereskedelmi minisztérium. Legutóbb 2001. harmadik negyedévében mértek nagyobb - akkor 1,4 százalékos - visszaesést az amerikai gazdaságban. Az elemzők átlagban fél százalékos visszaesést vártak a második negyedév 2,8 százalékos éves növekedési adata után.
A GDP idei harmadik negyedéves visszaesése, a recesszió újabb egyértelmű jelzése a jelentések szerint elsősorban a lakossági fogyasztás 3,1 százalékos visszaesésére vezethető vissza. Ez a fogyasztás adja az amerikai GDP kétharmadát. Negyedéves visszaesésére 1991. utolsó negyede óta nem volt példa. Ugyanakkor visszaestek az üzleti beruházások is, a múlt év azonos időszakához képest egy százalékkal. Ezek növekedése a második negyedévben még 2,5 százalékot ért el.
A gazdasági visszaesés okát az amerikai elemzők többsége elsősorban a páratlan mértékű amerikai bankválságban látja. A pénzügyi zavarok kihatottak a gazdaságra, ami süllyedő irányzatot vett, nagy elbocsátásokkal, a fogyasztói bizalom megroppanásától kísérve. A gazdaság alakulásának trendje annyira lefelé mutat, hogy a negyedik negyedév is visszaesést hoz majd. Ennek előzetes beárazását jelzi a részvénypiacok nagy októberi zuhanása, mivel a befektetők nem bíznak a vállalatok teljesítményében.
Nem jobb a helyzet Európában sem, ahol jövőre összességében a gazdaság csökkenésével számolnak. Nagy-Britanniában és Németországban a recesszió már kész tény, a trendek a többi nagy tagországban sem jók. A távol-keleti térségben hasonló a helyzet, nem véletlenül vesztettek értékükből a reálgazdaságban érdekelt cégek. A kormányok a nemzetközi bankrendszer védelmére horribilis összegeket, várhatóan mintegy háromezer milliárd dollárt költenek, ez a pénz pedig a gazdaságélénkítési törekvéseknél hiányozni fog. Pótlására minden bizonnal az inflációt is fel fogják pergetni, aminek hatásait jövő év végén már érezni fogjuk mindenhol, nálunk is.