Az IMF nem jótékonykodik velünk
Az IMF nem jótékonysági intézmény, az általa nyújtandó tízmilliárd euró körüli kölcsönkeretnek kemény feltételei vannak: drasztikusan csökkentenünk kell a költségvetés hiányát és módosítanunk a jövő évi terv alapszámait. Ezt a kialakult helyzetben egyébként is meg kellene tennünk, de a külső nyomás segíthet lenyeletni a békát a kormánypárttal és az ellenzékkel egyaránt. A válság kikényszerítheti azokat a változtatásokat is, amelyek szükségszerűek, de a politika mindeddig nem merte meglépni.
Az MSZP frakció már tudja azt, amiről a többi pártot ma fogja tájékoztatni a miniszterelnök. Információink szerint az éjszakába nyúló ülésen a szocialista honatyák nem nagy lelkesedéssel fogadták a beszámolót az IMF-fel kötendő megállapodás részleteiről, a segítség feltételeiről. A pénzügyi válság nyomán hazánkat fenyegető veszélyekről szóló elemzés azonban meggyőzte őket arról, hogy egyrészt az IMF nyújtotta háttérre szükség van, másrészt pedig a szorgalmazott lépések elkerülhetetlenek.
Ez utóbbiak legfontosabbika, hogy újra kell írni a jövő évi költségvetést, amin a pénzügyminisztériumban már dolgoznak. Ennek jegyében nem növekedéssel, hanem egyszázalékos GDP-csökkenéssel számolnak. Ez is már egy alku eredménye, mert a Valutaalap eredetileg két és fél százalékos csökkentést kért. Az alacsonyabb GDP-hez kisebb bevételek társulnak, ezeket drasztikus költségcsökkentéssel kell ellensúlyozni. Az IMF javaslata az volt, hogy egy nullszaldós költségvetés készüljön, de végül megelégedtek a tervezett hiány nagyjából felére csökkentésével.
Mindehhez a kiadásokat többszáz milliárd forinttal kell lefaragni. Ennek eléréséhez a kormány javasolni fogja a köztisztviselők 2009-re vonatkozó 13. havi illetményének felfüggesztését, a közszféra bérének nominálértéken történő befagyasztását, továbbá a 13. havi nyugdíjakra kifizethető költségvetési keret csökkentését, amelynek alapján 80 ezer forintban maximálnák a 13. havi nyugdíj összegét. Emellett felfüggesztenek minden, nem EU-támogatásra épülő állami beruházást.
Mindez azonban még nem elég az elvárt hiánycsökkenéshez. A kormány minden lehetőséget végigkalkuláltat a további megtakarításhoz, ehhez javaslatokat vár a saját frakciójától és a többi párttól is. A frakcióülésen minderről hosszú vita volt, egymástól teljesen különböző véleményekkel és javaslatokkal, ezért a szavazáskor inkább általánosságokat fogadtak el arról, hogy a költségvetés minden tételét meg kell vizsgálni. Végül, ha fogcsikorgatva is, de kiálltak a kormány javaslatai és az IMF-megállapodás megkötése mellett.
Gyurcsány Ferenc ma ismerteti a parlamenti pártok vezetőivel és frakcióvezetőivel a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az Európai Unióval folytatott tárgyalások eredményét. Könnyű menetre itt sem számíthat, de legalább az kiderül, az ellemzék egyes képviselői mivel értenek egyet, mit tudnak támogatni és mit nem az IMF-fel és az unióval kötendő megállapodásokban. A Fidesz előzetes nyilatkozatai nem sok rugalmasságot ígérnek, az MDF és az SZDSZ az eddigi megnyilvánulások alapján realistább és konstruktívabb lesz. Visszaút már nincs, a pénzpiac a jelek szerint már kezdi beárazni a megállapodás hírét, a forint erősödik, a BUX emelkedik. Ha ezek után netán meghiúsulna az IMF segítség, annak beláthatatlan következményei lennének.