Az export eddig tolta, most húzza az ipart
A végleges adatok szerint is megtorpant az ipari termelés két éve tartó folyamatos növekedése hazánkban. Míg az első félévben még öt százalék volt a bővülés az előző évhez képest, júliusban kétszázalékos visszaesés következett. Ennek oka elsősorban az export lefékeződése, ami főként a forint túl erős árfolyamával magyarázható. Visszaütött tehát az MNB egyoldalú, a forint erősödését eredményező kamatpolitikája.
Az ipari termelés az előző év azonos időszakához viszonyítva 2008 júliusában 0,6%-kal emelkedett, munkanaphatástól megtisztítva 1,8%-kal csökkent. A termelés volumene az év első hét hónapjában 4,9%-kal magasabb volt, mint az előző év azonos időszakában. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index júliusban 0,2%-kal csökkent - olvasható a KSH jelentésében.
2008 első hét hónapjában az ipari export 7,1%-kal, júliusban 0,3%-kal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva. A júliusi exportértékesítés lassulása elsősorban a nagyvállalati körben figyelhető meg. Az év hetedik hónapjában a feldolgozóipar legnagyobb exportőrének számító, a feldolgozóipari kivitel egyharmadát képviselő villamos gép, műszer gyártásának exportvolumene 7,2%-kal mérséklődött, ezzel szemben a feldolgozóipari export több mint egynegyedét adó járműgyártás jelentősen, 12,1%-kal növelte külpiaci eladásait.
Az ipar január–júliusi belföldi értékesítése összességében 1,8%-kal, júliusban 0,9%-kal nőtt az előző év azonos időszakához képest. A feldolgozóipar belföldi eladásai az év első hét hónapjában 0,8%-kal csökkentek, részben a belföldi értékesítésben legnagyobb súlyú élelmiszeripar visszaesése miatt. A feldolgozóipar hazai eladásai júliusban kismértékben, 0,6%-kal emelkedtek.
Az egy főre jutó ipari termelés a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében az év első hét hónapjában 0,1%-os létszámcsökkenés mellett 4,9%-kal magasabb volt, mint 2007 azonos időszakában. Az előző év azonos időszakához képest Magyarország területi egységei közül az ipari termelés 2008 első hét hónapjában a legnagyobb mértékben, 7,7%-kal Közép-Magyarországon bővült. Stagnálást Észak-Magyarországon, volumencsökkenést a Dél-Alföld régióban (1,7%) regisztráltak.
Az infláció alakulásának szempomjából jó hír viszont, hogy az agrárárak éves szintű növekedési tempója júliusban tovább fékeződött: a termelői árak júliusban 12,3 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit, ezen belül a növényi termékek árszínvonala 8,1 százalékkal, az élő állatok és állati termékeké pedig 17,6 százalékkal nőtt. 2008 első hét hónapjának átlagában az előző év azonos időszakához viszonyítva az áremelkedés húsz százalékos volt, midenekelőtt az első két hónap negyven százalékhoz közeli árugrása miatt.