Az államé is lehetne az MNB nyeresége
Mást állít a Magyar Nemzeti Bank nyereségéről Orbán Viktor és Matolcsy György. A miniszterelnök szerint ezt a pénzt nem adhatja az MNB a költségvetésnek, a jegybank elnöke viszont korábban azt állította, osztalékként ki lehetne fizetni a tulajdonosnak, vagyis az államnak. Az MNB eddig 250 milliárd forint közpénzt költött az unortodoxnak nevezett elképzeléseket terjesztő oktatási alapítványokra és több tízmilliárdot ingatlanvásárlásra.
Az elmúlt több mint fél évben, mióta az előző felügyelőbizottság mandátuma lejárt, az MNB csaknem 28,5 milliárdot költött ingatlanra és összesen már 250 milliárdot az unortodoxnak nevezett elképzeléseket terjesztő oktatási alapítványokra. A nemrég bemutatott „csodazongorát” is támogatta a jegybank, hatvanmillió forinttal. Mindig arra hivatkoztak, hogy a jegybank nyeresége terhére költekeznek – hangzott el az
RTL Klub híradójában.A kormánypártok szerint a jegybank felelősen cselekszik. „Az MNB a nyereségét nem fizetheti be a költségvetésbe, ha azonban vesztesége van, azért a költségvetésnek kell helyt állnia” – mondta Orbán Viktor az MNB nyereségéről és veszteségéről a közrádiós interjújában.
Matolcsy György viszont két hónappal ezelőtt azt mondta: az államnak mint tulajdonosnak fizethet a jegybank, ha van pozitív eredménye.
A nemzeti bankot a számvevőszék is ellenőrizheti, de csak utólag, és kizárólag a működését. A döntések ésszerűségét nem vizsgálhatják. Bodnár Zoltán, a Magyar Liberális Párt gazdaságpolitikusa szerint éppen erre lenne a felügyelőbizottság: ha súlyos szabálysértést talál, lehetősége van a jegybank vezetőjének felmentését kezdeményezni.
Az államot mint tulajdonost képviselő Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter az RTL Híradó kérdésére azt mondta: Kövér Lászlónak írt levelében hetekkel ezelőtt sürgette, hogy a parlament illetékes testületei hozzák létre a felügyelőbizottság megválasztásához szükséges feltételeket.
Kövér László házelnök hivatala a Híradóval azt közölte: a képviselőcsoportok részéről történő jelölés hiányában nem szerepel az Országgyűlés napirendjén a felügyelőbizottság megválasztása.
Korábban minden parlamenti párt delegálhatott tagot a felügyelőbizottságba. Ezt a kormánypárti többség három éve megváltoztatta: a nemzetgazdasági miniszter képviselőjén és szakértőjén, valamint a kormánypártok által jelölt elnökön és az egy fideszes tagon kívül egyetlen ellenzéki kerülhet a testületbe, róla az MSZP-nek, az LMP-nek és a Jobbiknak kellene megállapodnia.