Kiderült, milyen gyakran kell mosni a törölközőket
A törölközőket minden nap használjuk, azonban csak kevesen tudják, hogy milyen gyakran kell őket kimosni.
A törölközőket a nap folyamán többször is használjuk. Minden kézmosás után abba töröljük a kezünket, és az vizessé válhat. A nedves környezet pedig remek lehetőséget biztosít a baktériumoknak. Éppen ezért felvetődik a kérdés, hogy milyen gyakran kell a törölközőket kimosni, amelyre a BBC szakértői adnak választ, olvasható a hvg.hu cikkében.
Ilyen gyakran kell mosni a törölközőket a szakértők szerint
A BBC egy friss összefoglalója rávilágított arra, hogy a törölközők használat közben rengeteg mikrobát gyűjtenek össze – ezért korántsem mindegy, milyen gyakran és hogyan mossuk őket.
Egy brit felmérés szerint a legtöbben hetente mossák törölközőiket, de a válaszadók egyharmada akár egy hónapig is használ egyet mosás nélkül, sőt voltak olyanok is, akik csak évente egyszer tisztítják azokat. Pedig a törölközők ideális környezetet biztosítanak a baktériumok és gombák számára, amelyek nemcsak a bőrünkről kerülnek rájuk, hanem a levegőből, a mosóvízből, sőt még a vécéöblítés során keletkező aeroszolból is.
A textíliákon megtelepedő mikrobák idővel úgynevezett biofilmet is kialakíthatnak, ami nemcsak az anyag színét változtatja meg, hanem az egészségünkre is kockázatot jelenthet. Különösen igaz ez a konyhai törlőkre és kéztörlőkre, amelyek a legnagyobb valószínűséggel terjeszthetnek olyan kórokozókat, mint a szalmonella, az E. coli vagy a norovírus.
„A szalmonella, a norovírus és az E. coli okozta gyomor- és bélrendszeri fertőzések mind átvihetők a törölközőkön keresztül”
– nyilatkozta a BBC-nek Elizabeth Scott biológiaprofesszor, a bostoni Simmons Egyetem Higiéniai és Egészségügyi Központjának társigazgatója.
Elizabeth Scott, a bostoni Simmons Egyetem biológiaprofesszora szerint a törölközőket hetente egyszer érdemes mosni, de fertőző betegség esetén napi mosás ajánlott. Emellett a mosást legalább 40–60 fokon, antimikrobiális mosószerrel és a szokásosnál hosszabb ciklussal célszerű végezni.
A szakértők egybehangzóan figyelmeztetnek: minél tovább nedvesen marad egy törölköző, annál nagyobb eséllyel válik a kórokozók melegágyává – ezért fontos nemcsak a rendszeres tisztítás, hanem a megfelelő szárítás is.
(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Pixabay)