A farmer mosását szinte mindenki elrontja – így érdemes ápolni ezt az anyagot
Egy-egy szövet esetében a minél ritkább mosás a kívánatos, és bár kevesen gondolják, de a farmer is ezek közé tartozik.
A higiénia szempontjából természetes igény, hogy a ruhák a használatukat követően megtisztuljanak. Egyéni ízléstől függ, ki melyik ruhadarabot hány használat után mossa ki, abban azonban mindenki egyetért, hogy egyes daraboknak nem szükséges egyetlen használat után bekerülniük a mosógépbe. Ilyen például a farmer is, ám még így is előfordulhat, hogy az indokoltnál gyakrabban mossuk ki az ebből az anyagból készült ruhákat – hívta fel a figyelmet a The Spruce.
Az egyes ruhadarabok a nap során természetesen szennyeződnek kisebb-nagyobb mértékben, és például egy sáros nadrágot nyilvánvalóan ki kell mosni. Ugyanakkor egyes szöveteknek a gyakori meleg vízzel történő mosás valójában nem tesz jót. Ezek közé tartozik a farmer is, melynek népszerűsége máig töretlen, ám az ápolását illetően a többség sok tényezővel nincs tisztában. Ezúttal mosodai szakértők árulták el, hogyan kellene ápolni a farmert ahhoz, hogy az adott ruhadarab élettartamát megnöveljük.
A mosás így árthat a farmernek
Bár ma már kaphatóak farmerhatású utánzatok, ám aki ragaszkodik a klasszikus farmerhez, és hajlandó is erre áldozni, adott esetben mélyebben a zsebébe kell nyúlnia. Ezt követően természetes igény, hogy a vágyott darabot minél tovább használhassa, ehhez azonban érdeme tisztában lenni néhány alapszabállyal.
Egy farmerből készült darabot nem érdemes minden nap viselni, hiszen ez jelentős mértékbe igénybe veszi az anyagot. A vegytisztítással foglalkozó szakemberek felhívták a figyelmet, hogy ebből következően a farmer esetében a havi egyszeri mosás bőven elegendő. Ez alól csak az erőteljes szennyeződés jelent kivételt, amelyet viszont minél hamarabb el kell távolítani, mivel a beleszáradt foltok nehezebb tüntethetőek el az anyagból.
A havi egyszeri mosás meglepően kevésnek tűnhet, ám amennyiben nincs napi használatban a farmer, és nincs különösebb igénybevételnek kitéve, az anyag szempontjából ez lenne a kívánatos. Ezt elsősorban a farmerből készült egyéb ruhadarabok esetében lehet betartani, a nadrágokat jellemzően ennél gyakrabban szükséges mosni, de a szakértők szerint ezeket sem érdemes egyetlen nap után a mosógépbe dobni.
Fontos tudni, hogy a farmer minden egyes mosással kopik, ezt különösen az indigókék daraboknál lehet megfigyelni, de a fekete farmerek is gyorsan fakulhatnak. Az egyéb ruhadarabok gombjai és fém kiegészítői is károsíthatják, így a mosógép túlzsúfolását is kerülni kell.
A mosásra célszerű előkészülni, például azzal, hogy az esetleges foltokat előkezeljük. Ezután érdemes kifordítani a farmer ruhadarabokat, így mérsékelhető azok kopása. Meglepő lehet, de a farmernek a hidegvizes mosás bőven elegendő, a meleg víz csak az erősen szennyezett daraboknál indokolt, így célszerű ennek tudatában beállítani a mosás hőfokát, illetve azt, hogy mivel mossuk együtt. Végezetül a szárításra is figyelni kell: már a teregetéskor vissza kell fordítani, és ki kell simítani minden ráncot, majd hagyni a levegőn megszáradni az anyagot – így garantált, hogy a ruha sokáig megőrzi az eredeti formáját.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Unsplash)