Ezért mennek tönkre a ruhák: ezeket az anyagokat tilos forró vízben mosni
Bizonyos ruhák mosása nagy körültekintést igényel, sokan mégsem figyelnek ezekre a szabályokra.
A ruhák tisztítására nyilvánvalóan szükség van, ám egyáltalán nem mindegy, hogy ez milyen módon történik. A különböző szövetek teljesen más kezelést igényelnek mind a mosást, mind a szárítást illetően, és a kellemetlenségek elkerülése érdekében ezzel érdemes is tisztában lenni – figyelmeztetett a The Spruce.
A ruhák és ágynemű esetben a kisméretű, fehér kockák, amelyeket a varrás mentén helyeznek el, gyakran csak akkor tűnnek fel, amikor egy ruha váratlanul szúrni kezd, és kiderül, hogy mindezt a kis cetli okozza. Csakhogy ezeken a címkék nem abból a célból kerülnek bele a ruhákba és egyéb szövetekbe, hogy a későbbi tulajdonost bosszantsák: cseppet sem feleslegesek, hiszen hasznos információkat tartalmaznak az adott darab kezelését illetően, és ezen információkat érdemes is figyelembe venni.
A mosásra és szárításra vonatkozó információk rengeteg kellemetlenségtől kímélhetnek meg, sokan azonban ügyet sem vetnek ezekre a figyelmeztetésekre.
A ruhák a forró víztől mehetnek tönkre a leggyorsabban
Sokaknak fogalma sincs például arról, hogy a legtöbb anyag legfeljebb a 30 Celsius-fokos mosást igényli. Extrém szennyeződések esetén, vagy fertőtlenítés céljából sokan alkalmaznak ennél magasabb hőfokot, amelyet bizonyos szövetek jól bírnak, ám más ruháknak soha nem lenne szabad ennél melegebb vízbe kerülniük.
Az egyik leggyakrabban elkövetett hiba a sötét színű ruhák, különösen a farmernadrágok forró vízben történő mosása. Ezek a darabok rengeteget veszíthetnek a színükből a magas hőfok miatt, és már néhány mosás után is feltűnő lehet a fakulás. Az is kellemetlenséget okozhat, hogy a magasabb hőfok esetén eresztik a színüket ezek az anyagok, így akár meg is foghatják a világosabb árnyalatú darabokat (amelyeket egyébként célszerű külön mosni, de például a fekete-fehér darabok esetében ez nem kivitelezhető).
A sportruházat tekintetében szintén érdemes körültekintően eljárni, ugyanis ezek jellemzően olyan anyagokból készülnek, amelyeknek szintén árthat a forró víz. Bár az izzadás és a szennyeződések miatt sokan késztetést érezhetnek a magasabb hőfok alkalmazására, ám ezt mégis érdemes kerülni.
Azok a ruhadarabok, amelyekre vér vagy vörösbor került, szintén nem reagálnak jól a forró vízre. Ezeknél célszerű először a foltokat külön kezelni, alacsonyabb hőmérsékletű vízzel eltávolítani a szennyeződésből annyit, amennyit csak lehet, ezt követően pedig a szokásos módon kimosni a ruhát. Minderre azért van szükség, mert a forró víz gyakorlatilag beleégetheti a foltot az anyagba, és soha többé nem lehet majd eltávolítani azt.
A fentieken kívül minden olyan ruhadarab esetén is érdemes kerülni a forró vízzel történő mosást, amelyeknél a címkén jelzik, hogy hideg vízben tisztíthatóak. Aki ezt nem tartja be, annak számolnia kell azzal, hogy az adott darab mérete a meleg víz hatására akár több méretet is csökkenhet, vagy egyéb módon károsodhat.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)