Borfolt került az elegáns ruhára? Csak semmi pánik, így lehet gyorsan eltávolítani
Az ünnepi vacsoránál bármikor keletkezhet egy kellemetlen borfolt.
Karácsonykor többen látogatnak vendégségbe és a hangulat is oldottabb a szokásosnál. Nem meglepő, hogy a finom falatok elfogyasztása közben néha történik néhány kisebb baleset, aminek az abrosz vagy egy elegáns, ünnepi öltözék látja kárát. A borfolt, illetve a csokoládé okozta szennyeződések a legmakacsabbak, ám ezek eltávolítására is megvannak a megfelelő módszerek – mutatott rá a The Spruce.
A legnagyobb óvatosság mellett is előfordulhat, hogy szennyeződés kerül valamilyen szövetre, ám kétségbeesés helyett jó, ha mindenki tudatosítja magában: bármilyen folttípusról van is szó, ilyenkor az idő kulcsfontosságú tényező. Minél tovább érintkezik ugyanis a szövettel az adott szennyeződés, annál nagyobb esély van arra, hogy maradandó nyomot fog hagyni.
Ez kissé szokatlannak tűnhet manapság, amikor már igazán erős tisztítószerek is rendelkezésünkre állnak, ám sajnos a tapasztalatok azt mutatják, hogy bizonyos élelmiszerek és italok soha nem távolíthatóak el tökéletesen.
Így kezelje a szöveteken a borfoltot
Köztudott, hogy a vörösbor okozta foltokat nagyon nehéz eltávolítani, különösen a világosabb anyagok esetében. Éppen ezért érdemes kerülnie ezt az italtípust annak, aki félti az alkalmi ruháját, ám ha erre nincs mód, és már megtörtént a baj, az első és legfontosabb teendő, hogy a lehető leghamarabb fel kell itatni a szövetről a maradék folyadékot. Ehhez nedvszívó törlőkendőre van szükség, ez ugyanis az anyag teljes felületéről felissza azt a folyadékmennyiséget, ami még nem tudott beivódni az anyagba.
Fontos, hogy csak óvatos mozdulatokkal szabad felitatni a bort, a dörzsölés ugyanis árt az anyagnak, és csak még nagyobb folt kialakulását eredményezi, ráadásul még mélyebben beivódik az anyagba. Ruha esetében az a legjobb, ha az lekerül a viselőjéről a tisztítás idejére, egy abrosz vagy szőnyeg esetében azonban akár a baleset helyszínén is érdemes bevetni a praktikákat.
Miután a bor nagy részét sikerült felitatni, érdemes nagyobb szemcséjű sót szórni a foltra, minél nagyobb területen. Ha vastagabb anyagról, például farmerről van szó, akár forrásban lévő vízzel is meg lehet kezelni az anyagot úgy, hogy egyszerűen csak átengedje a vizet magán a szövet. A sót ideális esetben egy éjszakán át a folton kell hagyni, ezt követően pedig a szokásos módon ki kell mosni az adott anyagot.
Csokoládéfoltok esetében a csokoládé nagy részét egy vajkéssel érdemes eltávolítani, ám a dörzsölés ebben az esetben is kerülendő, hiszen csak még jobban beszívódik a szövetbe az édesség. A ruhákat ki kell fordítani, majd ebből az irányból hidegvízzel át kell öblíteni az érintett területet. A forró víz kerülendő, ettől ugyanis megköthet az anyagban a csokoládé. Érdemes folyékony mosószerrel azonnal lekezelni a foltot, majd hagyni 5 percig állni, ezután pedig következhet egy negyedórás, hideg vizes áztatás. Ezután a szokásos módon ki kell mosni az anyagot, és ha minden jól megy, a folt nyom nélkül el is tűnik.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)