30 perces szabály: így lehet felszámolni a rendetlenséget fél óra alatt

Karácsony előtt néhány takarítási szabály sokat segíthet, hogy ne uralkodjon el a káosz a lakásban.

2024. december 20., 15:02

Szerző:

Bár a karácsony előtti nagytakarítást nem lehet megúszni, de az év bármely szakában előfordulhat, hogy a nappalit nagyon gyorsan kell elfogadható állapotba hozni. Mindegy, hogy váratlanul érkező vendégekről, vagy napi szükséges takarításról van szó, néhány szabály betartása nélkülözhetetlen a gyors eredményekhez – mutatott rá a The Spruce.

Az egész lakásban hasznos lehet alkalmazni a 30 perces szabályt, ám mivel a nappaliban zajlik a legtöbb esemény, logikus, hogy itt keletkezik a legtöbb takarítani való, és itt érdemes elkezdeni a rendetlenség felszámolását. Fél óra elegendő ahhoz, hogy akár az egy hét alatt felhalmozódó felesleges tárgyakat is eltüntessük.

Az általános hangulatunkra is rányomja a bélyegét, ha nem rendezett a környezetünk, ezért érdemes szem előtt tartani, hogy egy kis odafigyeléssel eleve megelőzhető a nagy rendetlenség. Időnként azonban így sem lehet megúszni a rendrakást.

Így tesz csodákat a 30 perces szabály

A szakértők szerint fél óra alatt rendbe lehet hozni még a legzsúfoltabb nappalit is. Nem árt, ha végiggondoljuk, hogy milyen célt szolgál a helyiség, és ennek megfelelően rendezzük be, illetve csak olyan eszközöket és tárgyakat tűrünk meg, amelyek a nappaliban végzett tevékenységekhez szükségesek. Például aki sosem pihen le a nappaliban, annak felesleges takarókat tartania a kanapé szélén.

A tapasztalatok azt mutatják, hogy a nappaliban, pontosabban a dohányzóasztalon gyűlnek össze azok a tárgyak, amelyeknek nincs helye a lakásban. Ezek közé tartozik például a napi posta, az aktuális használt táska, vagy bármilyen egyéb tárgy, ami a mindennapokat során bekerül a lakásba. Sokat segíthet, ha ezeknek kijelölünk egy helyet: például a borítékok maradhatnak az előszobában is, és a táska is elférhet a fogason.

A dísztárgyak közül általában több is akad, amelyek csak porfogók. Érdemes átnézni, mire van igazán szükség, mi az, amihez emlékek kötődnek, és minden mást eltüntetni: ezzel a megoldással a zsúfoltságérzet máris csökken. Megelőzésképpen minden új tárgy esetében már a lakásba kerülés pillanatában meg kell határozni, hol lesz a helye, vagy egyáltalán akarunk-e neki helyet biztosítani. Csak a könyörtelenség működőképes megoldás hosszú távon: a tárgyak felhalmozása előbb-utóbb mindenképpen rendetlenséghez fog vezetni.

Az asztalokat érdemes üresen hagyni, így a fél óra jelentős részét érdemes arra fordítani, hogy eltűnjenek a tányérok, poharak, ékszerek és minden egyéb tárgy, amelyek nem oda valók. Ha a dohányzóasztalt, a kanapét és a foteleket sikerül letisztult formába rendezni, azzal a rendetlenség nagy részét gyakorlatilag fel is számoltuk.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)