Egy új adó bevezetése lehet a magyar kormány gazdasági szuperszéruma

A parlamentnek benyújtott törvényjavaslat szerint 2025-től minden évben az infláció mértékével nő a szeszes italok, dohánytermékek és üzemanyagok tételes jövedéki adója, továbbá a gépjárműadó, valamint regisztrációs adó is.

2024. október 31., 11:04

Szerző:

Egy friss törvényjavaslat szerint 2025-től minden évben az infláció mértékével nőne a szeszes italok, dohánytermékek és üzemanyagok tételes jövedéki adója, továbbá a gépjárműadó, valamint a regisztrációs adó is – hívta fel a figyelmet a Bank360. Mint az nemrég kiderült, 2024 júliusában 4,1 százalék volt a KSH által mért éves infláció, így a tervezett törvénymódosítás szerint az első évben ennyivel emelkednek az inflációkövetővé váló adók.

A Bank360 cikkében megjegyezte: az infláció nemcsak az adózók bevételeit értéktelenítette el jócskán az elmúlt években, hanem a tételesen, tehát nem százalékban, hanem konkrét forintösszegben meghatározott adókét is. A Pénzügyminisztérium az inflációkövető adóemelés bevezetésével megoldja a saját problémáját, ráadásul egy olyan megoldást alkalmaz, amivel nem lesz szüksége ezeknél az adóknál rendszeresen törvényt módosítani, ha be akarja hozni a költségvetési bevételekben az infláció hatását. 

Az új adó az autósoknak fáj majd legjobban

A Bank360 cikkéből kiderült, az automatikus inflációkövető adóemelés különösen az autósoknak fog fájni, mert a speciálisan rájuk kirótt adókközül az alábbiakban vezetik be először:

  • regisztrációs adó (személygépkocsikra és motorkerékpárokra fizetendő);
  • gépjárműadó;
  • cégautóadó (2026-tól);
  • gépjármű és pótkocsi visszterhes vagyonátruházási illetéke (átírási illeték). 

Az autósokat érinti a jövedéki adókra bevezetendő automatikus inflációkövető adóemelés is, hiszen a benzin, gázolaj és LPG közterhe ugyancsak a fentiekben ismertetett módon változik majd 2025-től. Ugyanez az inflációkövető adóemelés lesz érvényes jövő évtől a szeszes italok (sör, bor, égetett szesz) és a dohánytermékek tételes jövedéki adójára is. 

Nem megy jól a magyar gazdaságnak

S ha már KSH: megjelent az eddigi legfrissebb GDP-jelentés, mely szerint 0,7 százalékkal esett vissza a magyar gazdaság az elmúlt egy évben. Gulyás Gergely erre külön is kitért a legutóbbi Kormányinfón, ahol elmondta, szerinte jövőre az új akciótervvel és az új nagy beruházások révén 3–4 százalékos növekedést érhetnek el. 

(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: PIX1861 / Pixabay)