Extra szabadsággal támogatná a gyermekvállalást a kormány

Az igénybe vehető szabadság növelésével is azt ösztönözzék, hogy minél többen alapítsanak családot.

2024. október 30., 16:36

Szerző:

Október 29-én nyújtották be a legújabb foglalkoztatási törvénycsomagot, amely gyermekvállalás esetén a szabadság időtartamát is szabályozná – számolt be róla az EconomX.

A benyújtott törvénycsomagról a Nemzetgazdasági Minisztérium egy közleményben tájékoztatott. Ebből kiderült, hogy az apasági szabadság időtartamát is megváltoztatnák a jövőben. A gyermek születését követően jelenleg az édesapáknak két hónap áll rendelkezésükre, hogy szabadságot vegyenek ki. Mint arra emlékeztettek, 2023-tól már a korábbi kétszeresére, azaz összesen 10 napra emelkedett az apasági szabadnapok száma, tehát ennyi extra szabadnappal gazdálkodhatnak az újdonsült édesapák, amelyet legfeljebb két részletben vehetne igénybe.

A jövőben azonban kitolnák ennek időtartamát, amitől a gyermekvállalási kedv emelkedését várják.

A szabadság igénybevehetőségének időtartama kitolódna

A törvénycsomag a jövőben két hónapról négy hónapra emelné azt az időtartamot, amely rendelkezésre áll arra, hogy az apa igénybe vegye a 10 napos apasági szabadságát.

Mint azt kifejtették, mindezt azért érzik szükségesnek, mert a két hónap túl rövidnek bizonyul egyes esetekben. Ezek közé tartozik, ha például a gyermek koraszülött, vagy valamilyen egészségügyi problémával született, amely kórházi kezelést igényel. De az apaság bírósági elismerésének időtartama is elhúzódhat, így a négy hónapos időtartam indokolt.

Az apák legfeljebb két részletben élhetnek a fizetett szabadság lehetőségével, a munkáltatóknak pedig azzal próbálnak kedvezni, hogy a szabadság első öt napjára vonatkozó díjakat és közterheket visszaigényelhetik. A Nemzetgazdasági Minisztérium közleménye szerint ezzel szeretnének hozzájárulni ahhoz, hogy megfelelő egyensúly álljon be a munka és a magánélet között.

Bár a a szabadnapok számát tavaly valóban megduplázták, azt azonban érdemes megemlíteni, hogy mindezt egy uniós irányelv szabályozza, amely 10 és 30 nap között határozza meg az apasági szabadnapok számát. Magyarországon végül a minimális szabadnapot vezették be, ami még megfelelt ezen irányelvnek. További fontos információ, hogy a 2023-ban bevezetett plusz 5 napra a munkáltató csak a munkabérük 40 százalékát köteles megfizetni az édesapáknak. A szakértők szerint kérdéses, hogy ilyen feltételek mellett hányan fognak élni minden egyes rendelkezésre álló szabadnapjukkal.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)

Ma Magyarországon minden beteg megkapja az állapotának megfelelő ellátást, beteg nem marad ellátatlanul – ez áll a Belügyminisztérium vasárnap kiadott közleményében. A MOK szintén közleményben reagált, azt írják, véleményüket az ismert hazai és nemzetközi statisztikai adatokra alapozták, amikor az egészségügyi ellátórendszer hiányosságairól írtak.