Addig vásároljunk, amíg van miből!
A kereskedők szerint az idén korábban indult meg a karácsonyi vásárlási roham, mint a korábbi években. Már a hétvégén is megteltek az üzletek és a forgalom jóval nagyobb volt a szokásosnál. A fenyegető válság a fogyasztásban egyelőre nem érződik, és várhatóan az év végéig nagyjából a tavalyi szinten vagy valamivel az alatt marad. Ez utóbbit valószínűsítik az első kilenc havi kiskereskedelmi forgalmi adatok is.
A KSH legfrissebb jelentése szerint a forgalom szeptemberben 1,6 százalékkal, az első kilenc hónapban 2 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakától, szezonálisan és naptárhatástól megtisztítva 0,3 százalékkal mérséklődött az előző hónaphoz képest. Tavaly szeptemberben még csaknem ötszázalékos volt a csökkenés a tavalyelőtti szinthez képest. Értékben kifejezve az országos kiskereskedelmi üzlethálózatban, valamint a csomagküldő kiskereskedelemben 2008. január-szeptemberben 4.548 milliárd forint értékű árut forgalmaztak, ebből szeptemberben 545 milliárd forintot.
Az első kilenc hónapban az eladások 52 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű üzletekben bonyolódott. Ezek január-szeptemberben 1,4 százalékkal, szeptemberben 0,8 százalékkal kisebb volumenű forgalmat értek el, mint az előző év azonos időszakában. A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalma az első kilenc hónapban 2,4 százalékkal, szeptemberben 2,1 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest.
Ami a többi terméket illeti, szeptemberben folytatódott a bútor, háztartási cikk, építőanyag értékesítés visszaesése, miközben a többi üzlettípus eladásai növekedést mutattak az előző év azonos hónapjához képest. A legnagyobb mértékben a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletek eladásai haladták meg az előző évi szintet.
A fogyasztás kismértékű csökkenése egész Európára jellemző volt. Az Eurostat gyorsbecslése szerint a kiskereskedelmi forgalom volumene 2008. szeptemberben az Európai Unió 27 tagállamában és az eurozóna országaiban egyaránt elmaradt az előző évtől. A csökkenés mértéke az EU tagállamokban átlagosan 0,4 százalékos, az eurozóna országaiban 1,6 százalékos volt. A tagállamok közül továbbra is kimagaslóan növekedett a kiskereskedelmi forgalom Romániában, a legnagyobb mértékben pedig Lettországban csökkentek az eladások.
A jövő nem biztat túl sok jóval. A megszorítások és a reáljövedelem csökkenése miatt 2009-ben hazánkban a kereskedelem lehet az egyik leginkább sújtott ágazat. A fogyasztás tervezett négy százalékos csökkenése nem minden területet fog egyformán érinteni, várhatóan azok fognak rosszabbul járni, akiknél már az idén is az átlagosnál jobban esett vissza a forgalom. A legsúlyosabb helyzetbe az eddigi jelek szerint a gépjármű-, építőanyag- és bútorértékesítés kerül.