Addig jár a fogyasztó a boltba, amíg le nem törik - a kedvét
Bár még mindig kevesebbet vásárolunk, mint tavaly ilyenkor, a kiskereskedelmi forgalom elmaradása fokozatosan csökken. A legfrissebb, augusztusi adatok azt mutatják, hogy a reálbérek lassú emelkedése már a fogyasztás alakulásában is érződik. A kilátások azonban a pénzügyi válság miatt nem túl biztatóak, és az sem vigasztal, hogy az Európai Unió egészében hasonló a helyzet, mint nálunk.
A kiskereskedelmi forgalom változatlan áron számolva 2008 augusztusában 1,4 százalékkal csökkent 2007 augusztusához képest, az első nyolc hónapban két százalékkal volt alacsonyabb, mint az előző év hasonló időszakában, a naptárhatásoktól megtisztított adatok alapján - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán. Az eladások volumene júliushoz képest nem változott.
Az idén eddig minden hónapban elmaradtak az eladások az évvel korábbiaktól a naptárhatástól megtisztított adatok alapján, júliusban a csökkenés 1,8 százalék volt. Egy évvel korábban, 2007 augusztusában 3,5 százalékos visszaesést regisztrált a KSH éves bázison. A forgalom csökkenése fokozatosan lassul a korábbi időszakhoz képest.
Az országos kiskereskedelmi üzlethálózatban, valamint a csomagküldő kiskereskedelemben, 2008 első nyolc hónapjában 4.003 milliárd forint értékű árut forgalmaztak, ebből augusztusban 556 milliárd forint értékű forgalom realizálódott. Az első nyolc hónapban a kiskereskedelmi eladások 53 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes, 19 százaléka a bútor-, háztartásicikk-, építőanyag-, 11 százaléka a könyv-, újság- és egyéb iparcikk-kiskereskedelmi üzletekben bonyolódott.
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletek az első nyolc hónapban 1,4 százalékkal, augusztusban 0,7 százalékkal kisebb forgalmat értek el, mint az előző év azonos időszakában. Augusztusban az eladások jelentős részét - 92 százalékát - lebonyolító vegyes termékkörű üzletek (hiper- és szupermarketek, vegyesboltok) forgalma 0,8 százalékkal mérséklődött, az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzletek eladásai 1,1 százalékkal növekedtek. A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem augusztusi forgalmának volumene nem változott a júliusihoz képest.
A nem élelmiszer-kiskereskedelem változatlan áron számított forgalma az első nyolc hónapban 2,5 százalékkal, augusztusban 2 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. Augusztusban csak az iparcikk jellegű vegyes, és a bútor-, háztartásicikk-, építőanyag-üzletek változatlan áras forgalma mérséklődött, a többi üzlettípusban növekedett az értékesítés volumene az előző év azonos hónapjához képest.
Az Eurostat gyorsbecslése szerint a kiskereskedelmi forgalom volumene 2008. augusztusban - a naptárhatástól megtisztított adatok alapján - az Európai Unió 27 tagállamában és az eurózóna országaiban egyaránt elmaradt az előző év azonos havitól. A csökkenés mértéke az Európai Unió 27 tagállamában átlagosan 0,2 százalékos, az eurózóna országaiban 1,8 százalékos volt. A tagállamok közül továbbra is kimagaslóan - 17,3 százalékkal - növekedett a kiskereskedelmi forgalom Romániában, ugyanakkor a legnagyobb mértékben - 8,9 százalékkal - Lettországban csökkentek a kiskereskedelmi eladások.