A válság fő vesztesei közé kerülhetünk
Néhány hete felelős vezetők még arról beszéltek, hogy minket alig fog érinteni a pénzpiaci válság, mára azonban világossá vált, hogy a térség országai közül alighanem mi szenvedjük meg a legjobban. A magas államháztartási hiány és a külső finanszírozástól való erős függés a kockázatos befektetői célpontok közé sorol minket, ráadásul jó terepet adunk a spekulatív támadásoknak is.
A Budapesti Értéktőzsde és a forint árfolyamának hatalmas amplitudójú mozgása, az állampapírpiac befagyása a külföldi befektetők bizalmatlanságának nyilvánvaló jelei. A nemzetközi bizonytalanság és pesszimista hangulat nálunk hatványozottan érződik, főleg ha még rosszindulatú, spekulatív célú pletykák is erősítik. Sokat tenni ez ellen nem is tudunk a megnyugtatónak szánt nyilatkozatokon és az MNB forintvásárlásán kívül.
Még a kedvezőnek mondható hírek is a visszájukra fordulhatnak, ahogy az az IMF segítség felajánlásánál történt. Válsághelyzetben a piacok mindenből a kedvezőtlent hallják ki, jelen esetben azt, hogy a stabilitás megőrzéséhez külső segítségre van szükségünk, tehát bajban vagyunk. Ilyen légkörben nagyon nehéz a bizalmat erősíteni.
A fentiek fényében érthető, hogy egyelőre nem látszik a kedvező hatása annak sem, hogy a Magyar Nemzeti Bank és az Európai Központi Bank (EKB) megállapodást kötött repóműveletekről, ami lehetőséget biztosít az MNB számára 5 milliárd euró értékhatárig euróhitel felvételére. Ez támogatást biztosít az MNB nyíltpiaci műveleteihez.
A hírre ma reggel átmenetileg erősödött a forint, majd gyorsan visszagyengült az euróval szembeni 270 körüli szintre. A Bux ma délelőtt tovább zuhant, több részvény forgalmazását ismét fel kellett függeszteni. A Mol és az OTP már második napja zuhan, de ezúttal más papírok is több mint tíz százalékot veszítettek értékükből. Nem jó előjel, hogy tegnap New York csaknem nyolc százalékos csökkenéssel zárt, ma pedig a tokiói index több mint 11 százalékot bukott. Folytatódik az a trend, hogy a befektetők már a reálgazdasági recessziót árazzák be: már nem a bankpapírok, hanem az ipari és technológiai részvények a fő vesztesek.
Szakértők most már elkerülhetetlen világgazdasági válságról beszélnek, ami a sérülékenyebb országokat, köztük hazánkat különösen meg fogja viselni. Ennek még csak az előszelét érezzük, de a pénzszűke, a finanszírozási gondok, a forint esetleges drasztikus gyengülése súlyos hatással lesz a gazdasági fejlődésre, a fogyasztásra és a foglalkoztatásra egyaránt. Rövid távú kiút nincs, hosszabb távon is csak a szakemberek által már régóta sürgetett alapvető és átfogó reformok segíthetnek. Ezeket meg fogjuk szenvedni, de legalább esélyt adnak a válságból való kilábalásra.