A régió sereghajtói lehetünk
Az új szakképzési hozzájárulásról szóló törvény elfogadásával tovább csökken a magyar munkaerő versenyképessége – állítja a Nyelviskolák Szakmai Egyesülete (NYESZE). A nemrég elfogadott jogszabály 2012. január 1-én lép hatályba, és megvonja a munkáltatóktól azt a lehetőséget, hogy a kötelezően fizetendő szakképzési hozzájárulás egy részét saját munkavállalóik nyelvi képzésére fordítsák.
A Nyelviskolák Szakmai Egyesülete felmérése szerint a dolgozók nyelvi képzését biztosító vállalatok közel 60 %-a finanszírozta a tanfolyamokat a szakképzési hozzájárulásból, így az újonnan elfogadott törvény több ezer elsősorban hazai kis-és középvállalkozás képzési keretét csökkenti, tovább rontva régiós versenyképességüket – közölte Salusinszky András. A Nyelviskolák Szakmai Egyesületének elnöke szerint az újonnan elfogadott törvény több ezer elsősorban hazai kis-és középvállalkozás képzési keretét csökkenti tovább drámai mértékben súlyosbítva a gazdasági válság okozta amúgy is nehéz helyzetüket.
Az új kormányzati intézkedés a munkaképes korú magyar lakosság nyelvtanulásának gátja, éppen annak a társadalmi rétegnek nem biztosítja a fejlődési lehetőséget, amelynek 75%-a – az EU statisztikai hivatalának felmérése alapján – saját bevallása szerint nem beszél egyetlen idegen nyelvet sem. Az egyik vezető állásportál felmérése alapján 2010-ben a hazai munkaadók 61%-a várt el legalább tárgyalóképes angol nyelvtudást az új belépőktől. Mindeközben az EU statisztikák szerint a 25-64 éves magyar lakosság alig 15%-a állította, hogy beszél angolul – áll a Nyelviskolák Szakmai Egyesületének közleményében.
A törvénymódosítás valószínűleg az adóbevételek növelését célozta, azonban tévedés azt gondolni, hogy ez a lépés a költségvetésre csak pozitívan hathat. Egyértelműen kimutatható, hogy a nyelvtudás a külkereskedelem egyik alapvető mozgatórugója. Egyetemi kutatások szerint régiónkban az angol nyelv ismerete átlagosan 74%-kal növeli az egyes országok külkereskedelmi forgalmát. Arányosan kevesebb mint feleannyian beszélünk angolul mint a szlovákok vagy a csehek, és csak harmadannyian, mint a horvátok.
Lemaradásunk az új törvénynek köszönhetően nem csak tovább növekszik, hanem gazdasági versenyképességünket egyenesen rontja. A Kormányzat döntésével nem ismerte fel, hogy a nyelvtudásba fektetni szigorúan ajánlott befektetési forma – véli a Nyelviskolák Szakmai Egyesülete.