A lakáshiteleseknek is fizetni kell az ingatlanadót
Néhány hete jogerőre emelkedett az ingatlanadóról szóló törvény, az elméleti viták után hamarosan következik a gyakorlati megvalósítás. A szakemberek már az adófizetési kötelezettség kikerülésének módját is elárulták. Mások az értékmeghatározás mikéntjét vitatják. Egy biztos, az új adónem bevezetése sok meglepetést fog tartogatni a jogalkalmazók és az állampolgárok számára is
Az 168ora.hu megkérdezett egy adótanácsadót, hogy vajon a sok százezer lakáshitellel terhelt ingatlan után kell–e adót fizetni? Egyszerűen azért, mert amíg a bankok jelzálogával terhelt az ingatlan,
amíg akár elárverezhetika tulajdonos feje fölött az otthonát, addig ésszerű-e ingatlanadóval sújtani? (persze csak a megfelelő 30 és 15 milliós értékhatárt figyelembe véve)A válasz nem született meg könnyen. Sőt, végül csak nem hivatalos választ adott a jó nevű nemzetközi adótanácsadó képviselője. Mondván, hogy amikor a hitelfelvevő a szerződést aláírta, akkor tulajdonos lett. Bár, ha államilag támogatott kölcsönt vett fel, akkor azonnal meg is béklyózta magát, mivel a lakásáról az ingatlan jelzálogot nem viheti át más ingatlanra. Csak akkor talál kiutat, ha eladja az otthont, és egyszerűen visszafizeti a tartozását.
Mindezen körülmények ellenére az adós-tulajdonosnak fizetnie kell az ingatlanadót, akkor is ha még 5-10-20 év van hátra addig, hogy valóban szabadon rendelkezhessen az otthonával.
A lakáslízingesek, ingatlanfejlesztők sem maradnak ki
A nem hivatalos, ám szakszerű informátor azonban arra is kitért, hogy a lakáslízinggel otthont vásárlók papírforma szerint mentesülni fognak az ingatlanadózás alól. Az ő lakásaik után majd a lízingtársaságnak kell fizetnie. Ám az biztos, hogy a lízingtársaság 25 százalékos áfával terhelten fogja az új költség elemet beszedni az ügyféltől – vetítette előre meglátását.
Egy másik forrásból pedig azt a hírt kaptuk, hogy bizonyos esetekben maguk az ingatlanfejlesztők is fizetni fognak az eladatlan lakásaik után.
- Kellemetlen meglepetést okozhat a lakóingatlant fejlesztő vállalkozásoknak, hogy a használatbavételi engedélyt kapott, de nem értékesített lakóingatlanok után adófizetési kötelezettségük keletkezik - közölte ki Hegedüs Sándor, az RSM DTM Hungary adócsoport vezetője. Első alkalommal tehát 2010. január 1-jén nézhetnek szembe ezzel a nem várt kiadással a lakásépítő társaságok.
Számolja ki az ingatlanadóját!
Az ingatlan adás-vétellel foglalkozó Otthon Centrum viszont annak a véleményének adott hangot, hogy jelentős eltérés van a törvénytervezet által számított ingatlanértékek és a valós piaci árak között. Úgy látják, hogy az egyes kerületeken belül gyakran hatalmas különbségek vannak, amit a törvénytervezet figyelmen kívül hagy.
Javaslatuk szerint “a változatos képű és lakásállományú kerületek” esetében mindenképpen igazságos lenne 3-4 külön övezetet meghatározni, egyenként rájuk jellemző átlagos négyzetméterárral.” Végeztek egy felmérést, összevették az ingatlanok piaci árát és a törvénytervezet mellékletét. Meglepő eredményre jutottak.
18 kerületben “fölé lő” a hivatalos számítás
Az elemzésből kiderül, hogy 18 kerület esetében a valós paici árak „fölé lő” a számított érték. „Az összes budai kerület ide tartozik, itt ugyanis érvényesül, hogy a forgalom nagyobb részét és magának az állománynak is jelentős hányadát a forgalmas főutak mentén álló egykori bérházak társasházi lakásai adják. A kerületi átlagár-mutatót viszont magasabb presztízsű ingatlanokra ’kalibrálták’. Ezzel szemben feltűnő, hogy a pesti belváros V. és VI. kerületében épp ellenkezőleg, átlagosan magasabbak a tranzakciós árak, mint a törvénytervezetben megállapított érték.”
Honlapjukon egy
ingatlanadó-számítási kalkulátortis üzemeltetnek, ami alátámasztja az álításukat. A kalkulátorba beletettük egy általunk ismert második kerületi ingatlan jellemzőit. Ám a kalkulátor 27 milliós értéket számított, ami után ugyan nem kell ingatlanadót fizetni, de a becsült piaci értéktől jelentősen eltér.Hogyan lehet elkerülni az adófizetést? – már erre is meg van a válasz. Ha valaki több ingatlannal rendelkezik, akkor írassa a gyerekei nevére – szól az egyik tanács. A másik szerint jelentkezzen be oda is, ahol nem lakik, csak a tulajdonában áll. Mert a törvény fontos kitétele az ingatlan életvitelszerű használata is. Ezen áll vagy bukik a fizetési kötelezettség.
De azt még szakértők sem tudják, hogy az APEH-ellenőrök milyen jogosítványokat kapnak majd az ellenőrzés során...