A bankbetétesek megnyugodhatnak, garanciát kaptak
Végre a magyar kormány is meglépte azt, amit az uniós tagállamok nagyrésze, köztük éppen ma két térségbeli ország, Ausztria és Csehország: garantálja a bankbetétek teljes összegét. Ez a garancia viszont nem vonatkozik az egyéb befektetési formákra. Az európai pénzpiacok egyébként annak ellenére zuhanással zártak, hogy több vezető jegybank összehangoltan fél százalékkal csökkentette az irányadó kamatokat.
Szerdától teljes védettséget élveznek a magyarországi bankbetétek is - jelentette be Veres János pénzügyminiszter szerdán Budapesten tartott sajtótájékoztatóján. Hozzátette: a garantált betétek köre nem változik. A kormány azt javasolja, hogy az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) által biztosított összeghatárt a jelenlegi 6 millió forintról 13 millió forintra emeljék, és töröljék el a 10 százalékos önrészt is.
A javaslatról ötpárti egyeztetést követően a parlament dönt, a pénzügyminiszter reményei szerint már hétfőn, így egy héttel később kihirdethetik a jogszabályt. Parlamenti menetrend azonban nem befolyásolja a teljes körű állami garancia azonnali hatályba lépését - erősítette meg. A bankok számára nem írnak elő azonnali, csak fokozatos feltöltési kötelezettséget az OBA-ba. Az OBA forrásait a bankok adják össze, ha a kormány azon túlmenően beavatkozik, közpénzből teszi.
A pénzügyminiszter által most bejelentett lépést eddig már tucatnyi európai ország megtette. A cél ezzel az, hogy helyreállítsák a bankrenszerbe vetettt bizalmat és elejét vegyék a tömeges pénzkivételnek. Eddig ennek a kontinensen nem volt jele, és a mostani intézkedések nyomán remélhetőleg nem is lesz ilyen pánikszerű folyamat.
A betétesek pénze így védve van, ami nem mondható el a részvénytulajdonosokról. Az árfolyamzuhanások lassítására és a reálgazdaság védelmére több nagy jegybank - a FED, az Európai Központi Bank, a svájci, a brit és a svéd központi bank - egységesen fél százalékkal csökkentette a saját országukban érvényes alapkamatokat. A közös fellépés hatása egyelőre elmaradt és nem tudta jelentősen lefékezni a tőzsdei zuhanásokat.
Simor András, az MNB elnöke kijelentette, hogy a jegybank nem kíván csatlakozni a rendkívüli kamatcsökkentésekhez. Ennek nyilvánvaló oka az lehet, hogy a magyar államháztartás hiányát jórészt külföldi befektetők finanszírozzák, akiket a magas kamatprémium vonz. Most, hogy drasztikusan csökkentek a szabad pénzkészletek, nem volna taktikus kamatot csökkentenünk, mert akkor még nehezebb lenne külső pénzforrásokat találnunk.