2018/43 Léket kapott a Simonka-birodalom

Négy év nyomozás után Polt Péter legfőbb ügyész indítványozza Simonka György fideszes országgyűlési képviselő mentelmi jogának felfüggesztését, mert a gyanú szerint bűnszervezetben csaknem másfél milliárdos költségvetési csalást követett el.

2018. október 24., 07:24

Szerző:

Az eljárás adatai alapján az ügyészség azt állítja, hogy Simonkának a felülárazott uniós támogatások 45 százalékát kellett visszaosztani. De mi áll a botrány hátterében? Kinek állhatott útjában Simonka, és most miért engedték el a kezét? És miért csak most került el az ügy ebbe a szakaszba, holott már 2015 óta dolgozott rajta az adóhatóság? Rajnai Attila írása.

A magyar mélyvilág érintetlen maradt

Sokkal kevesebb dolog változott a rendszerváltás óta ahhoz képest, amiben valaha reménykedtünk, így például újra van domináns kormánypártunk, erős vezetőnk, szinte leválthatatlan kormányzatunk – nyilatkozza a 168 Órának Csizmadia Ervin. A politológus szerint a politikatudomány „jelentörténetei” nem kis részben a megkerülhetetlen történelmi múlt leágazásai. A magyar politika (ahogy a gazdaság is) hatásoknak erősen kitett rendszer, az Orbán-kormány sem olyan független, amilyennek látni és láttatni szeretné magát. Buják Attila interjúja.

 Lapozzon bele!

Azt akarják, hogy hibázzak

Feloszlatná a hódmezővásárhelyi közgyűlést, és időközi választást íratna ki Márki-Zay Péter polgármester, mert úgy érzi, a fideszes képviselők akadályozzák a munkáját. Azt mondja, a hivatali ideje előtt elfogadott rossz költségvetéssel kell dolgoznia, ráadásul a Lázár János polgármestersége alatt keletkezett tartozásokat kezelnie. A helyi Fidesz szerint ők nem blokkolják a város életét, amit csak lehet, megszavaznak, szerintük a polgármesternek végre dolgoznia kellene, és nem az országos porondra koncentrálnia. Márki-Zay Péter, aki egy hamarosan meginduló országos mozgalom, illetve a mögötte álló egyesület vezetője lesz, azt mondja: nem akar elköltözni Hódmezővásárhelyről, egy év múlva is indulni fog a polgármester-választáson. Pungor András riportja.

Sok szöveg, kevés menekült

A migráció, a kereszténység és a demokrácia felfogásában is elég nagy a káosz jelenleg az Európai Néppártban, amely úgy döntött, hogy novemberi kongresszusán még csak napirendre sem veszi azt a követelést, hogy a Fidesz tagságát függesszék föl. Kétségtelen, hogy megvannak a törésvonalak, de fél szemmel – illetve most már valójában teljes koncentrációval – mindenki a jövő májusi európai parlamenti választásokra figyel. Ennek következménye, hogy lényegében csak egyetlen kérdés válhatott világossá az Európai Unió múlt heti csúcstalálkozója után: az, hogy Németországnak és Franciaországnak valószínűleg egyaránt megfelel, ha csak a következő uniós ciklusban zárják le a közös európai határőrizetre, továbbá az uniós migrációs politika egységesítésére, azaz az évek óta hangoztatott közös fellépésre vonatkozó, immár 2014 óta zajló vitát. Ugyanakkor az is nyilvánvaló, hogy a nagyhatalmak vezetőinek megvannak a maguk játszmái is, amelyek semmiképpen sem írhatók le azzal, hogy mindenki azt mondja, amit tesz. A francia államfő Európa és a nagyvilág felé liberális álláspontot képvisel a menekültpolitikában, ugyanakkor tény, hogy a francia belpolitikában nem igazán játszik központi szerepet a probléma; a 2017-es elnök- és nemzetgyűlési választásokon az ügy például szinte fel sem merült. A magyarázat egyszerű: arrafelé alig vannak menekültek. Igen, Európában mostanában mintha a szavak és a valóság nem állnának összhangban egymással. Összeállításunk.

Szabadságszatyor

A nyáron keresztülhajtott Alaptörvény-módosítás szellemében múlt héten életbe léptek a hajléktalanságot szankcionáló büntetőjogi rendelkezések. Ha egy hajléktalant 90 napon belül háromszor tetten ér a rendőr, hogy életvitelszerűen közterületen él, szabálysértési eljárást indítanak ellene. A bíró közérdekű munkára ítélheti, s ha ezt nem hajlandó teljesíteni, ötven nap elzárással sújtható. Az elzárt személy büntetett előéletűvé válik. A rendelkezés kitér arra, hogy elzárás esetén a rendőrség vagy az önkormányzat köteles tárolni, megőrizni az elzárt személy ingóságait. A tárolhatatlan, egészségre veszélyes holmit viszont a hatóság elégetheti. Írásunk az első hét tapasztalatait összegzi.

Nincs jogosítványa, töri az angolt. Mégis fiatalon lett adjunktus a Corvinuson, de alapított már egy minipártot, volt kerületi polgármester, főpolgármester és most indul a miniszterelnök-jelölti előválasztáson. Tarlós szerint "hazudós, tétova, mama kedvence", Tóth Csaba pedig "taknyos úrifiúnak" nevezte. Megint mások Orbán Viktor ellentétét látják benne - portré Karácsony Gergelyről az új 168 Órában.

„Aligha” – válaszolta Kemenesi Gábor víruskutató arra a feltételezésre, amely szerint a koronavírust egy kínai laboratóriumban fejlesztették ki. A legfrissebb 168 Óra nyomtatott hetilap azt próbálta meg felfejteni a víruskutató segítségével, hogy honnan származhatott a koronavírus, és hogyan került át az emberre.

„Még hivatalba sem léptem, de már megmondták, hogyan fogok visszaélni”. Január elsején lett Magyarország új főbírája Varga Zsolt András. Polt Péter legfőbb ügyész volt helyettesét, korábbi alkotmánybírát, a Velencei Bizottság tagját, tárgyalótermi tapasztalat nélkül, két törvénymódosítás eredményeként választhatta meg a Kúria élére a kétharmados parlamenti többség. Az egyik szerint az Alkotmánybíróság tagjaként szerzett tapasztalat is bírói jogviszonynak számít, egy másik pedig lehetővé tette, hogy az alkotmánybírákat kérésükre a köztársasági elnök a szokásos pályáztatási eljárás nélkül a Kúria tagjának nevezze ki.