Rezsók és rezsik

2013. augusztus 26., 10:25

A nosztalgiára és a hajdan tisztes ipar emlékére épít a Közlekedési Múzeum címét tekintve (Épületgépészet: múlt, jelen és jövő) kissé szocreálosra sikeredett új kiállítása.

A tárlat amúgy jó. A régi kádak, öreg zuhanyrózsák, fürdőszobai vízmelegítő hengerek, korai radiátorok, kályhák, rezsók és tűzhelyek, illetve az ellenőrzésükre szolgáló műszerek még a laikusban is a magyar családok életének egy hősi korszakát idézik. Azokat az időket, amikor az apák sísapkában, mamuszban és persze mackónadrágban naponta-kétnaponta erőpróbának is beillő látogatást tettek a pincében gyújtóst hasogatni, telelapátolni a szenesvödröt, majd gyalog felcipelni a bérház harmadik emeletére, így teremtve szeretteiknek meleg otthont és forró fürdővizet.


A békésebb darabok – csapok, éjjeliedények és egy öreg jégszekrény – mellett a legrémesebb tárgy itt a lánycsóki Deutsch József találmánya: az ördög fürdőkádja. Fafűtésű volt, közvetlenül a fürdő ember alatt gyújtották be, a víz pedig – mert nyilván jól megtanulta a vízképző iskolában a gravitációt – magától cirkulált benne.

Az ifjabb nemzedék számára is szolgál tanulsággal az anyag. Bizonyítja például, hogy volt kor – ma az egyszerűség kedvéért átkosnak nevezzük –, amikor a család kiadásait még az olcsó lengyel, keletnémet és magyar szén, a fillérekért kapott szovjet kőolaj és földgáz csökkentette. Ezért szívből remélem, hogy a kiállítás címe nemcsak a nosztalgiázó víz-, gáz- és központifűtés-szerelőket hozza majd tűzbe, hanem az ún. közönséges mezei/városi polgárt is.


Csupán egyetlen aprósággal maradtak adósak a rendezők. Félve kérdezem: nem lesz baj abból, hogy nem kapott helyet az anyagban egy fontos, amúgy a témához nagyon is illő tárgy, a Nemzeti Rezsicsökkentés Asztala? (Egy viaszból megmintázott Fidesz-szóvivőnőt tudtam volna elképzelni mellette, amint a friss gázszámláját nézegetve elégedetten mosolyog, és közben a gondoskodó kormányra vagy a csődbe menő közműcégekre gondol.) Remélem, hogy a tárlat emiatt nem jut majd a betiltás sorsára (történt ugyanis egy-két ilyen mostanában), és az eredeti szándéknak megfelelően október 27-ig látható lesz.

Berkó Pál