Rembrandt és a többiek

Csodálatos kiállítással búcsúzik a Szépművészeti Múzeum a látogatóitól, méltóval az intézményhez.

2015. január 12., 18:45

Bravó és vivát, ha tehetik, nézzék meg többször is.

Kezdjük a lényeggel: csodálatos kiállítással búcsúzik a Szépművészeti Múzeum a látogatóitól, méltóval az intézményhez. A holland arany évszázad művészetét mutatja be, páratlanul gazdag anyaggal, jól elkülönített tematikában (hét különböző kérdéskör feldolgozásával, melyek között olyan unikálisak is vannak, hogy miképpen boldogult a puritánnak mondott holland reformáció a gyarmatbirodalom okozta gazdagsággal, és hogyan illeszkedett mindehhez a festészet), ragyogó képek egész sorát vonultatva fel.

Ezúttal a „csalogató” címet sem kifogásolhatjuk, mint tettük korábban néhányszor, hiszen Rembrandttól tényleg vagy húsz kép látható, közöttük ritkán feltűnő zsengék (bizonyítva, hogy a mester bizony nem indult csodagyerekként), de a főművek közül is néhány. (A „vagy” pedig arra utal az előző mondatban, hogy Rembrandtnál, ugye, sosem lehetünk biztosak semmiben. Lehet, hogy mire bezár a tárlat, eggyel több – vagy kevesebb – művet tulajdonít neki a szakma: izgalmas társasjáték ez. Van egy képe például egy rejtélyes magángyűjteményből, melyet a gyűjtő még nem Rembrandt-ként vett, de mára azzá nemesült.) És itt van, gazdag anyaggal, a holland triumvirátus másik két tagja is (Vermeer és Frans Hals), és annyian a kor sok ezer festője közül, kiket kortársaik gyakran többre becsültek a ma nagynak vélteknél. Egyszóval bravó és vivát, ha tehetik, nézzék meg többször is, aztán még menjenek föl az emeleti állandó kiállítás vonatkozó szekciójába, megláthatják, milyen gazdag anyaga van a Szépművészetinek ebből a korból.

Ami engem illet, gondoltam, megadom a módját a búcsúnak, megkértem hát Németh Istvánt, a kiváló művészettörténészt, legyen ezúttal is Vergiliusom. Kár, hogy csak két óránk volt. Én mindenesetre indulásként kitátottam a szám, és aztán úgy is hagytam a végéig: hol a műveket csodáltam, hol a mindenre kiterjedő magyarázatokat. Jó dolog lehet ilyen tehetségesnek lenni, gondoltam a végén, legyen szó akár a festészetről, akár a művészettörténetről.

Jolsvai András

Szinte elképzelhetetlen a karácsony Reszkessetek betörők nélkül. A filmet ugyanis bár már unalomig játszottak a televíziócsatornák, az alkotás még mindig sokakat odaszegez a képernyők elé. Ám mielőtt idén bárki leülne megnézni, jobb ha megismer pár tényt a filmről, amit eddig biztosan nem tudott.

A könyv klasszikus karácsonyi ajándék, nincs is jobb, mint bekuckózni egy hideg, ködös, téli napon, és olvasni egy bögre forró kakaó vagy tea mellett. Ebben az összeállításban olyan könyveket ajánlunk, amelyek biztos sikert aratnak a fa alatt.